Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri rca

in urma unui accident in care am fost vinovat asiguratorul casco al masinii avariate a cerut despagubiri de la asiguratorul rca al masinii mele conform expertizei in valoare de 47400 lei dar acesta a platit doar 35000lei.a fost chemat in instanta pt restul de bani iar intrebarea mea este daca poate sa ma cheme si pe mine in instanta pt restul de bani sau rca este obligat sa achite toata suma?
Aveti si d-voastra calitate procesuala in proces, de " parte responsabila", dar nu veti fi obligat la plata de catre instanta, ci numai asiguratorul.
avocat Cristina Popescu
va multumesc pt raspuns
vreau sa va mai intreb ceva daca sunteti amabila
pana la ce suma poate despagubi un rca in caz de dauna totala cum a fost la mine
Pana la valoarea autoturismului la data accidentului din care se scade valoarea ramasa (25% din valoarea autoturismului la data accidentului)
multumesc