Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Daună totală economică în urma unui accident de ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Daună totală economică în urma unui accident de circulație: cei de la service mi-au spus că mașina va fi scoasă la licitație. Ce sumă primesc la final?

Buna ziua . am avut un accident si sa rezultat dauna totala economica suma maxima pe deviz fiind de 15700ron . Am fost la eie cu devizu de la serice si mea zis ca masina va fi scoasa la licitatie . Ce suma primesc eu pana la urma ce scrie pe deviz plus epava sau doar cei de pe deviz ? Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Daca a fost declarata dauna totala valoarea despagubirii va fi egala cu valoarea autoturismului la data producerii accidentului din care se scade valoarea epavei (25% din valoarea autoturismului la data producerii accidentului)
ing. Ioan Ciobanu
Buna ziua! Depuneti cerere de despagubire cu valoarea din deviz. In max. 30 zile de la data depunerii cererii de despagubire, asiguratorul are obligatia sa va iainteze oferta de desoagubire justificata, in care veti vedea valoarea auto de la data producerii accidentului si valoarea epavei ( ca urmare a licitarii) . In cazul daunei totale, despagubirea dvs. este diferenta dintre valoarea de piata a auto si valoarea epavei, dvs.ramanand cu epava.In cazul daunei totale ec., aveti si posibilitatea instrainarii epavei licitatorului , ori a radia si dezmembra /casa auto, pt.a incasa intreaga valoare de piata.
Buna ziua "d3nys".

Pentru ce tip de asigurare ???

RCA sau Casco ???

Cu ce pret ati achizitionat autovehiculul ???
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari