Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Problema cu firma \"UPC\" si proprietarul imobilului ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Problema cu firma "UPC" si proprietarul imobilului in care am locuit

Buna ziua.
Am o problema cu furnizorul de servicii TV, telefonie si internet [EDITAT].
Pana in luna mai 2010, timp de 4 ani, am locuit, in chirie, intr-un imobil din Cluj-Napoca.Desi proprietarul a refuzat sa incheiem un contract de inchiriere, deci nu aveam un astfel de act, am incheiat cu firma [EDITAT], eu figurand ca titular, un abonament TV+telefonie fixa+internet.In luna mai a acestui an, din cauza faptului ca mi-am pierdut locul de munca pe care il aveam in Cluj-Napoca, m-am reintors in Hunedoara, orasul natal.Inainte de a pleca, am vorbit cu proprietarul si i-am comunicat ca doresc sa reziliez contractul cu [EDITAT].M-a rugat si a insistat sa nu reziliez acel contract, pentru ca domnia sa sa poata pretinde o chirie mai mare urmatorilor chiriasi pe baza faptului ca exista in imobil acele servicii si pentru ca acestia sa nu mai fie nevoiti sa le instaleze, sa plateasca taxe de instalare, etc.Nu am reziliat contractul, gandind ca, chiar daca urmatorii chiriasi vor fi neseriosi si nu vor plati abonamentul lunar, proprietarul sigur o va face.Din luna august, insa, sunt sunata de 2-3 ori pe saptamana de reprezentantii unei firme de consultanta si recuperare credite, mi-a fost comunicat ca din luna iunie (inclusiv) nu a mai fost achitat abonamentul lunar si ca, daca nu achit acele restante, voi fi data in judecata.Le-am comunicat reprezentantilor acelei firme de consultanta ca nu mai locuiesc acolo si le-am dat numarul de telefon al proprietarului.Au discutat cu dansul si a spus ca pana in 15 sept se va rezolva problema, ii va ruga pe actualii chiriasi sa plateasca, iar apoi le va scade suma platita din chirie.In data de 17 sept am fost sunata din nou de reprezentantii acelei firme, mi-au spus ca problema nu a fost rezolvata, ca l-au sunat din nou pe proprietar, in aceeasi zi, inainte de a ma suna pe mine, si ca "acesta a parut indiferent la rezolvarea problemei", ca i-au cerut numarul de telefon al actualilor chiriasi si le-a raspuns ca nu il mai are.In aceste conditii, ce ar trebui sa fac?Si inca doua intrebari:1.A fost legal faptul ca [EDITAT] a incheiat un contract cu mine, fara a-mi pretinde sa arat un act de vanzare-cumparare al imobilului sau contractul de inchiriere (mi s-a cerut doar buletinul)?2.In conditiile in care, in luna august, cand am sunat la [EDITAT] pentru a intreba pe cate luni exista restante mi s-a spus ca sunt restante pe lunile iunie, iulie, august si ca acel contract a fost reziliat pe motiv de neplata, de ce in 15 sept, cand am sunat din nou la [EDITAT], mi s-a spus ca exista restanta si pe luna septembrie?
Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns.Va multumesc anticipat.
ContSters20980, utilizator
1-In conditiile in care dvs ati incheiat contract cu operatorul mentionat ,fara a avea legal calitatea si fara acordul scris al proprietarului de drept,va aflati in culpa
Contractul respectiv,contine datele dvs de identificare,in baza carora ,operatorul desfasoara demersuri de recuperare restante
2-In situatia cand exista restante,contractul nu se reziliaza.
Pentru solutionare,cu scopul evitarii altor neajunsuri,incercati achitarea restantelor si rezilierea contractului
Cu cat se deruleaza contractul,restantele se vor acumula,proprietarul in baza contractului nu este angajat,respectiv nu poate fi tras la raspundere pentru nerespectarea acestuia
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Referitor la punctul 1...in momentul in care am incheiat contractul cu furnizorul de servicii nu mi s-a solicitat contractul de vanzare-cumparare al imobilului si nici un contract de inchiriere, ci doar buletinul (desi am citit pe site-ul firmei [EDITAT] ca, pentru incheierea unui contract, este necesar unul din cele doua acte).Mentionez, totusi, pentru cazul in care are vreo relevanta acest fapt, ca pe cartea de identitate detineam viza de flotant pentru acea adresa din Cluj-Napoca.
Referitor la punctul 2...da, mi s-a comunicat, atat de catre reprezentantii firmei de consultanta, cat si de catre operatorii firmei [EDITAT] ca nu pot rezilia contractul pana cand nu se achita datoriile.Suma nu este o avere, insa, in conditiile in care nu eu am beneficiat, in fapt, de serviciile firmei [EDITAT], iar acea suma, o data achitata de mine, nu mi-as putea-o recupera, nu doresc sa o achit.Proprietarul si-a asumat responsabilitatea, in mai multe randuri, atat in discutiile cu mine, cat si cu reprezentantii firmei de consultanta, ca va achita datoriile.Asa ca nu imi ramane decat sa sper si sa astept sa faca acest lucru (preferabil inainte de a fi data in judecata#-o), iar apoi sa reziliez contractul.
ContSters20980, utilizator