Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... declaratii de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

declaratii de venit

Buna ziua !Am Pfi din mai 2010 si am platit cf. ordonantei 58 contributiile la CAS,CASS,SOMAJ.As dori sa-mi explicati cum procedez pentru luna septembrie,avand in vedere intrarea in vigoare a ordonantei 82 ?Cum fac declaratiile de venit ?Facem una pentru 1-9 sept si alta pentru 10-30 sept ?Specific ca le platesc personal .
Va multumesc,astept raspuns!
Conform precizarilor Ministerului Muncii si a celui de Finante, pentru veniturile incasate anterior datei de 10.09.2010 se aplica prevederile OUG nr.58/2010, iar pentru veniturile obtinute dupa data de 10.09.2010 se aplica prevederile OUG nr.82/2010. De aceea, din pacate, va trebui sa depuneti doua declaratii, exact asa cum ati spus chiar dvs.
Cotele la contributii sunt aceleasi cred,nu s-au modificat ?
Dupa data de 10.09.2010 cotele de contributii sunt CAS - 31,3%, CASS - 5,5% si contributie somaj - 0,5% (aceasta din urma optional).
Cota de 31,3 % se calculeaza la venitul net obtinut sau tot ca la sanatate la salariul minim ?
Se aplica asupra unui venit pentru care doriti sa va asigurati prin declaratia dea sigurare pe care o depuneti la Casa de Pensii.