avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... declaratii de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

declaratii de venit

Buna ziua !Am Pfi din mai 2010 si am platit cf. ordonantei 58 contributiile la CAS,CASS,SOMAJ.As dori sa-mi explicati cum procedez pentru luna septembrie,avand in vedere intrarea in vigoare a ordonantei 82 ?Cum fac declaratiile de venit ?Facem una pentru 1-9 sept si alta pentru 10-30 sept ?Specific ca le platesc personal .
Va multumesc,astept raspuns!
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 09:44, 24 Septembrie 2010
Conform precizarilor Ministerului Muncii si a celui de Finante, pentru veniturile incasate anterior datei de 10.09.2010 se aplica prevederile OUG nr.58/2010, iar pentru veniturile obtinute dupa data de 10.09.2010 se aplica prevederile OUG nr.82/2010. De aceea, din pacate, va trebui sa depuneti doua declaratii, exact asa cum ati spus chiar dvs.
Cotele la contributii sunt aceleasi cred,nu s-au modificat ?
Dupa data de 10.09.2010 cotele de contributii sunt CAS - 31,3%, CASS - 5,5% si contributie somaj - 0,5% (aceasta din urma optional).
Cota de 31,3 % se calculeaza la venitul net obtinut sau tot ca la sanatate la salariul minim ?
Se aplica asupra unui venit pentru care doriti sa va asigurati prin declaratia dea sigurare pe care o depuneti la Casa de Pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai platesc contributii la somaj, pensie? nikuteau nikuteau Sunt PFA cod 7112 Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea. Este primul meu an ca PFA. Sunt si angajat cu carte de munca 2 ore la o ... (vezi toată discuția)
Oug 58 pentru pfa kriss2304 kriss2304 Buna ziua! Din nou vin cu intrebari pentru ca noile modificari ne baga in ceata. As vrea sa stiu daca mie, ca traducator autorizat si cu contract de prestari ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa aura otelea aura otelea ce contributii trebuie sa platesc de la 1.07.2010 daca sunt PFA ce decalratii, cand si unde se depun multumesc (vezi toată discuția)