avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pentru Avocat din oficiu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pentru Avocat din oficiu

buna ziua

As dori sa va intreb daca am nevoie de o cerere pentru a cere un avocat din oficiu?:-/
Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk_s , utilizator 13:09, 30 Septembrie 2010
Doriti avocat din oficu in materie civila sau penala?
Pentru a beneficia de ajutor public judiciar in materie civila in conditiile OUG 51/2008 trebuie sa va adresati cu o cerere in acest sens instantei de judecata.
In materie penala instanta va desemna avocat din oficiu in situatia in care asistenta juridica este obligatorie conform legii.
Ultima modificare: Joi, 23 Septembrie 2010
Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat, Avocat
dolimp a scris:

Doriti avocat din oficu in materie civila sau penala?
Pentru a beneficia de ajutor public judiciar in materie civila in conditiile OUG 51/2008 trebuie sa va adresati cu o cerere in acest sens instantei de judecata.
In materie penala instanta va desemna avocat din oficiu in situatia in care asistenta juridica este obligatorie conform legii.


In materie civila.... am trecut printr-un divort, care s-a incheiat cu bine , zic eu, doar ca s-a gresit in Sentinta numele copilului, si am pus o cerere de schimbare a numelui, mi-a sosit acasa raspunsul si a spus ca in termen de 30 de zile va fi sentinta definitiva si irevocabila si o sa imi trimita acasa un exemplar corectat cu numele copilului si stampilat si scris definitiva si irevocabila.......aceasta a fost in data de 27 iulie....luna trecuta tot am asteptat acea sentinta...dar nu mi-a venit.....mi-a sosit la inceputul lunii Septembrie o citatie, de la fostul sot cum ca el nu a primit sentinta(dar ca fapt divers stia cand era oraru lui de vizita si ce pensie de intretinere are de dat inca de la prima zi de vizita)...ca sentinta i-a sosit pe vechea adresa unde avea buletinu(cu totu ca in sentinta era scrisa adresa actuala si in toate actele de la Tribunal, mai putin cea de deschidere de dosar care in care am deschis eu cazul) si cere o actiune de APEL SI CERERE DE REPUNERE IN TERMEN DE APEL inaintata de el ....Acuma doresc avocat din oficiu, si nu stiu daca trebuie cerere...iar daca trebuie, as dori un exemplu cum ar trebui conceputa acea cerere..un model...
Multumesc
nu exista un model tip. faceti o cerere scrisa prin care sa motivati instanteti de ce solicitati asistenta juridica gratuita.
atasati cererii dovada veniturilor dvs
trebuie sa dovediti ca aveti venituri reduse.

Alte discuții în legătură

Cum se face o cerere pentru un av.din oficiu silviu_1111 silviu_1111 buna ziua,am termen pe 29 septembrie si nu imi permit un av.platit,vrea sa stiu ce trebuie scris intr o cerere pentru un av.din oficiu,si unde anume sa o ... (vezi toată discuția)
Recunoaștere hotărâre judecătorească din austria Anna33 Anna33 Bună ziua! Am o hotărâre judecătorească data de o instanță din Austria pentru adopție copil minor. Hotărârea este definitiva și ... (vezi toată discuția)
Aparare de unul singur intr-un proces penal ciurli_si_burli ciurli_si_burli Buna ziua, As dori sa stiu daca se poate cere instantei de judecata incuviintarea ca inculpatul sa se poata apara singur intr-un proces penal pentru care ... (vezi toată discuția)