Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

salut!!!
se poate retine cartea de munca in cazul in care demisionezi si ai o datorie la firma respectiva (bani imprumutati)???
1. Angajatorul este obligat sa va restituie carnetul de munca la parasirea unitatii (Decret 96/1976). Faceti sesizare la ITM pentru a vi se inapoia carnetul de munca.
2. Daca angajatorul considera ca aveti datorie la el va poate da in judecata pentru recuperarea pagubei.
3. Dar daca ati imprumutat (!?) bani de la angajator nu ar trebui sa-i dati inapoi?
Ginelinho a scris:

salut!!!
se poate retine cartea de munca in cazul in care demisionezi si ai o datorie la firma respectiva (bani imprumutati)???

In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului
Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.
cu siguranta ii voi inapoi,dar ma refeream la situatia in care nu as putea restitui suma la plecare si as avea nevoie urgenta de cartea de munca!!!
Multumesc pt raspuns!!! :):D
Va puteti intelege cu acestia pentru a restitui suma intr-o anumita perioada de timp.
Asa cum s-a postat nu au voie sa va retina carnetul de munca pentru o datorie catre angajator.