avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

salut!!!
se poate retine cartea de munca in cazul in care demisionezi si ai o datorie la firma respectiva (bani imprumutati)???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:18, 24 Septembrie 2010
1. Angajatorul este obligat sa va restituie carnetul de munca la parasirea unitatii (Decret 96/1976). Faceti sesizare la ITM pentru a vi se inapoia carnetul de munca.
2. Daca angajatorul considera ca aveti datorie la el va poate da in judecata pentru recuperarea pagubei.
3. Dar daca ati imprumutat (!?) bani de la angajator nu ar trebui sa-i dati inapoi?
Ginelinho a scris:

salut!!!
se poate retine cartea de munca in cazul in care demisionezi si ai o datorie la firma respectiva (bani imprumutati)???


In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului
Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.
cu siguranta ii voi inapoi,dar ma refeream la situatia in care nu as putea restitui suma la plecare si as avea nevoie urgenta de cartea de munca!!!
Multumesc pt raspuns!!! :):D
Va puteti intelege cu acestia pentru a restitui suma intr-o anumita perioada de timp.
Asa cum s-a postat nu au voie sa va retina carnetul de munca pentru o datorie catre angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare carte de munca getaflory getaflory Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca pot sa imi recuperez cartea de munca de la o firma de confectii unde am semnat un contract ca daca plec de la firma mai ... (vezi toată discuția)
Este refuzata eliberarea carnetului de munca de catre angajator Mariana61 Mariana61 am gresit salariile angajatilor si al meu motiv pentru care am de restituit o suma de bani angajatorului. Asta a fost, am recunoscut, este real, dar cum sa ... (vezi toată discuția)
Overdraft ciurliburli ciurliburli daca am un overdraft neachitat,angajatorul poate sa nu imi elebereze cartea de munca?#-o (vezi toată discuția)