Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrari contabile

Buna ziua,
care sunt inregistrarile uzuale (eventual chiar simplificate, daca exista) pentru un mijloc fix - cladire, executat in regie proprie .
6xx=23x pe masura acumularii cheltuielilor in imobilizarea in curs
23x=21x la punerea in functiune/receptia imobilizarii

Succes!
fplopeanu a scris:

6xx=23x pe masura acumularii cheltuielilor in imobilizarea in curs
23x=21x la punerea in functiune/receptia imobilizarii

Succes!
un pic mai detaliat, daca se poate,.. respectiv incepand cu achizitionarea materialelor de constructie de la furnizor
multumesc
mmihut, utilizator
achizitie materiale: 3028 = 401
consum materiale 6028 = 3028
servicii 628 = 401
salarii 641 = 421
receptie imobilizare in curs 231 = 722 (costul cladirii pana la un moment dat - la sfarsitul unei etape din contract sau la data bilantului, pentru reflectarea corecta a situatiei patrimoniale)
exista mai multe procedee de recunoastere a valorii imobilizarii pe etape de realizare, dar e greu sa vi le explic.
receptia finala 212 = %231, 722

Daca nu inregistrati productia in curs, sariti peste 231 = 722 si efectuati direct receptia finala 212 = 722

contabil20, utilizator