avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reparatii la cladire cu proprii angajatii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reparatii la cladire cu proprii angajatii

buna ziua,
Cum inregistrez in contabiliate repartiile de intretinere la cladirii?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 20:36, 18 Aprilie 2014
Buna ziua,

Reparatiile sunt de natura sa modifice parametrii cladirii?
Care este procentul reparatiilor in valoarea cladirii?

Respect,
Dan Preda.
s-a achiztionat o factura de materiale consumabile pt reparatie (vopsea pt zugravit), nu modifica parametrii cladirii.
va multumescc pt raspuns
Buna seara,

% = 401
611
4426

Respect,
Dan Preda.
buna dimineta si multumesc de raspuns,
dar eu vreau sa evidentiez si faptul ca lucrarea se face cu proprii angajatii nu este factura de la terti cu serviciul prestat,
eu m-am gandit ca inregistrez factura asa:
3028=401
4426=401
dau in consum pe baza bonului de consum
6028=3028
si concomitent se face devizul de lucrari
si este o inregistrare ceva in corespondenta cu un cont de venit
aici vreau sa ajung
Buna seara,

Din moment ce cheltuielile nu sunt semnificative, nu se vor trece pe investitii.

Daca vreti sa fiti mai catolici decat papa si sa tineti cu statul ( ca si asa nu prea are bani ) puteti sa faceti asa:

Aprovizionarea cu materiale:

% 401

231/301/302

4426

Executia lucrarilor cu salariatii proprii (se va intocmi un stat de plata separat):

231 %

421
431
447
La finalizarea lucrarilor :

212 = 231


SAU

601 = 301

602 = 302

624 = 401

605 = 401

Evidentierea in contabilitate a imobilizarii corporale in curs de executie si a veniturilor aferente productiei acesteia efectuate in regie proprie, neterminate:

231 = 722

La finalizare :

212 = 231


Dupa receptia lucrarilor si inregistrarea lor in contabilitate prin marirea valorii de inventar a cladirii, aveti obligatia ca in termen de 30 de zile de la receptie sa declarati noua valoarea de inventar la directia de impozite si taxe locale, in vederea recalcularii impozitului pe cladiri datorat

Respect,
Dan Preda.
Ultima modificare: Vineri, 18 Aprilie 2014
ContSters307306, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrari de amenajare a unei cladiri ContSters137674 ContSters137674 Buna seara! Am si eu o nelamurire privind inregistrarea in contabilitate a urmatoarei situatii: Societatea are magazin de materiale pentru constructii. A ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile mmihut mmihut Buna ziua, care sunt inregistrarile uzuale (eventual chiar simplificate, daca exista) pentru un mijloc fix - cladire, executat in regie proprie . (vezi toată discuția)
Calculator produs in firma Doina B Doina B O firma a achizitionat diverse componente in vederea asamblarii unui calculator. Deocamdata sunt inregistrate ca obiecte de inventar. Acum trebuie sa le ... (vezi toată discuția)