Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen prescriptie

Buna ziua.
Termenul de prescriptie de 3 ani poate fi intrerupt doar prin introducerea unei cereri de chemare in judecata, sau este necesar ca cererea sa fie si admisa?
Din Decretul 167/ 1958 reiese ca cererea trebuie sa fie admisa ca termenul sa fie intrerupt...
Va multumesc.
cursul prescriptiei se intrerupe prin introducerea unei cereri de chemare in judecata in instanta.
Art. 16. - Prescripþia se întrerupe:
a) prin recunoaºterea dreptului a cãrui acþiune se prescrie, fãcutã de cel în folosul cãruia curge prescripþia.
În raporturile dintre organizaþiile socialiste, recunoaºterea nu întrerupe curgerea prescripþiei;
b) prin introducerea unei cereri de chemare în judecatã ori de arbitrare, chiar dacã cererea a fost introdusã la o instanþã judecãtoreascã, ori la un organ de arbitraj, necompetent;
c) printr-un act începãtor de executare.
Prescripþia nu este întreruptã, dacã s-a pronunþat încetarea procesului, dacã cererea de chemare în judecatã sau executare a fost respinsã, anulatã sau dacã s-a perimat, ori dacã cel care a fãcut-o a renunþat la el.

De aici reiese altceva....Si problema este ca aspectul asta a fost confirmat de un judecator...si au am crezut initial ca este suficient introducerea actiunii...
adriannn a scris:

Buna ziua.
Termenul de prescriptie de 3 ani poate fi intrerupt doar prin introducerea unei cereri de chemare in judecata, sau este necesar ca cererea sa fie si admisa?
Din Decretul 167/ 1958 reiese ca cererea trebuie sa fie admisa ca termenul sa fie intrerupt...
Va multumesc.

In doctrina , se apreciaza ca , p entru ca efectul întreruptiv de prescripţie să se producă, trebuie ca cererea de chemare în judecată să fi fost introdusă în termenul de prescripţie şi să fie admisă, dacă cererea este anulată , perimată sau respinsă ori dacă reclamantul renunţă la judecată, efectul întreruptiv de prescripţie încetează retroactiv .