Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fise post: inginer constructor, secretara, director ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fise post: inginer constructor, secretara, director general

Buna ziua.
Sunt noua pe aici si am si eu nevoie de ajutorul cuiva. Trebuie sa intocmesc la dosarul angajatului fisa postului dar nu ma pricep cum sa o intocmesc.
Va multumesc mult de ajutor.
#-o
FIªA POSTULUI

1. Denumire post: asistent manager
2. Nivelul funcţiei: execuţie
3. Scopul postului: realizarea activitatilor din cadrul serviciului administrativ si resurse umane al societatii
4. Pregătirea profesională: studii superioare
5. Cunoştinţe PC: Word, Excel, Internet
6. Limbi străine: cel puţin o limba străină de circulaţie internaţională – nivel avansat
7. Experienţa anterioară: nu este obligatorie
8. Abilităţi, calităţi, aptitudini: capacitate de analiză şi sinteză, judecată rapidă, uşurinţă în exprimare, creativitate, inovaţie, asumarea responsabilităţilor, bună capacitate de relaţionare interumană, echilibru emoţional, adaptarea la sarcini de lucru schimbătoare.
9. Atribuţii:
Administrativ:
- intocmeste documentele administrative ale firmei;
- asigura activitatea de arhivare date si documente;
- asigura relatia cu departamentul contabil;
- asigura realtiile cu bancile, institutiile publice si societatile de leasing;
- reprezintă firma în relaţiile cu terţii şi menţine şi cultivă legăturile cu toţi colaboratorii firmei.
Resurse umane:
- intocmeste si arhiveaza documentelor de angajare ale personalului;
- intocmeste contractele de munca si le inregistreaza la ITM;
- intocmeste dispozitiile de desfacere a contractelor de munca;
- depune contractele de munca la ITM;
- intocmeste registrul electronic Revisal;
- intocmeste actele aditionale la contractele de munca;
- tine evidenta personalului prezent si absent si intocmeste fisele de pontaj lunare;
- intocmeste situatii si distribuie tichete de masa;
- se informeaza la zi cu legislatia muncii in vigoare.

Angajatul este obligat să cunoască şi să respecte Regulamentul de Ordine Interioară al firmei.

Normele şi principiile de protecţie a muncii

- Îşi desfăşoară munca în siguranţă şi în acord cu specificul locului de muncă şi cu prevederile legislaţiei.
- Înţelege şi demonstrează în activitatea cotidiana responsabilităţile şi sarcinile pe care le are.
- Foloseşte, întreţine şi depozitează echipamentul de protecţie, conform specificului locului de muncă.
- Efectuează toate operaţiile manuale, în conformitate cu cerinţele legislaţiei, procedurile specifice locului de muncă şi cu normele naţionale de protecţie a muncii
- Identifică pericolele care apar la locul de muncă, în timpul muncii.
- Raportează pericolele identificate persoanei competente să ia măsuri, conform instrucţiunilor
- Contactează serviciile de urgenţă corespunzătoare în cazul unui accident semnalat.
- Respectă întocmai planul de evacuare în caz de urgenţă.
- Participa la instruirea periodică privind normativele şi legislaţia referitoare la protecţia muncii şi prevenirea şi stingerea incendiilor.
- Desfăşoară toate lucrările cu respectarea permanentă a normelor de prevenire şi stingere a incendiilor.
- Aplică măsuri de prim ajutor şi evacuare în caz de urgenţă.
Aplică normele de protecţie a mediului

- Efectuează activităţile specifice cu respectarea permanentă a normelor de protecţie a mediului în vigoare.
- Îşi însuşeşte, în conformitate cu specificul locului de muncă, legislaţia şi normele de protecţie a mediului, prin instructaje periodice şi prin aplicaţii practice.
- Respectă circuitul deşeurilor şi reziduurilor.
- Identifică şi elimină deficienţele constatate în aplicarea normelor de protecţie a mediului, în vederea prevenirii poluării.
- Identifică sursele de poluare pe toată durata desfăşurării activităţii.
- Efectuează raportarea, către persoanele abilitate despre sursele de poluare identificate.
- Lucrează pentru prevenirea apariţiei surselor de poluare.
- Realizează intervenţia în situaţii neprevăzute în conformitate cu procedurile interne.
- Aplică măsurile de urgenţă şi de evacuare.
- Aplică procedurile de intervenţie în caz de poluare corespunzător cu tipul sursei de poluare.

Aplicarea procedurilor de calitate
- Efectuează toate lucrările, respectând cerinţele impuse de tehnologia de lucru specifică locului de muncă.
- Confrunta rezultatul muncii cu cerinţele tehnologice de calitate şi ia masurile ce se impun în caz de neconcordanţă, folosind instrumentele şi dispozitivele corespunzătoare
- Raportează toate deficientele de calitate şi cauzele acestora, urmărind înlăturarea lor.
- Îşi asumă responsabilitatea pentru activităţile efectuate.
- Se preocupa continuu de diminuarea şi eliminarea defectelor.
- Răspunde de calitatea lucrărilor efectuate la locul de muncă şi se preocupa permanent de îmbunătăţirea lor.
- Îşi însuşeşte şi respectă prevederile din procedurile şi instrucţiunile de lucru din sectorul de activitate pe linia bunei funcţionării a Sistemului de management al calităţii.
- Îndeplineşte toate sarcinile trasate de către şeful superior în conformitate cu prevederile contractului de muncă şi a legislaţiei aflate în vigoare.
- Participă la instructaje organizate de conducerea organizaţiei.
- Îşi însuşeşte şi respectă prevederile din procedurile şi instrucţiunile de lucru din sectorul de activitate pe linia bunei funcţionării a Sistemului de management al calităţii.
- Îndeplineşte toate sarcinile trasate de către şeful superior în conformitate cu prevederile contractului de muncă şi a legislaţiei aflate în vigoare.

10. Sfera relaţională:
a). în interiorul societăţii:
- subordonat ierarhic faţă de: administratorul societăţii, directorii societatii
- superior pentru: -
- relaţii de colaborare cu: toţi ceilalţi angajaţi ai societăţii comerciale
b). în relaţiile cu instituţiile, autorităţile publice, cu alte persoane fizice sau juridice:
- reprezentant al societăţii comerciale.
11. Condiţii de muncă:
- obişnuite;
- preponderent muncă de birou;
- muncă individuală şi în echipă;
- deplasări pe distanţe mici.
12. Instrumente necesare desfăşurării muncii:
- instrumente specifice muncii de birou: computer, telefon, fax, imprimantă, xerox.
- Instrumente specifice muncii de teren: -
13. Salariul şi condiţiile de promovare:
- salariul este cel stabilit în contractul individual de muncă şi se poate renegocia. La negociere, pe lângă motivaţiile de ordin economico-social, se va ţine cont de performanţele profesionale realizate de angajat, precum şi de vechimea în funcţie în cadrul societăţii comerciale.
- promovarea în funcţie se va face numai la propunerea conducerii societăţii, în funcţie de performanţele profesionale şi de vechime.

Întocmit de :
Funcţia:
Data:
Semnătura şi ştampila:

Luat la cunoştinţă de:
Funcţia: Asistent Manager
Data:
Semnătura:

Pe aceeasi structura se intocmesc FP pt. fiecare functie.B-)
Titulatura postului: secretara
Status-ul postului: ¨ vacant
ocupat:
Titularul postului: se completeaza numele titularului postului
Cod C.O.R.: 411502
Organizatia: se completeaza numele exact al firmei
Departamentul: administrativ sau se completeaza cu titulatura unui alt departament in care este incadrat postul
Titulatura postului imediat superior: se completeaza titulatura postului ierarhic
superior
Limite salariale: limita salariala inferioara si superioara pentru acest post
Data intocmirii: se completeaza data la care a fost intocmita fisa de post
Intocmita de: se completeaza numele persoanei care a realizat fisa de post
si postul ocupat de aceasta in cadrul organizatiei

Rezumatul postului:
 realizarea colactionarii si transcrierii corespondentei, proceselor verbale si rapoartelor, la calculator; selectionarea si expedierea corespondentei si a altor documente; executarea lucrarilor de birou de importanta limitata cum sunt: clasarea dosarelor, utilizarea de fotocopiatoare sau pastrarea si operarea in diverse registre de evidenta; furnizarea de informatii clientilor in legatura cu activitatea si programul organizatiei; asigurarea de protocol.

Atributii si responsabilitati:
• primirea, inregistrarea si repartizarea corespondentei in interiorul organizatiei;
• ridicarea si expedierea corespondentei la destinatari;
• inregistrarea hotararilor si deciziilor luate de conducre, aplicarea stampilei si repartizarea acestora la compartimentele firmei;
• pastrarea stampilelor;
• pastrarea si operarea in registrul cu evidenta delegatiilor din cadrul organizatiei;
• pastrarea si operarea in registrul cu evidenta dispozitiilor conducerii;
• primirea persoanelor care doresc sa ia legatura cu conducerea, asigurarea de protocol;
• tinerea evidentei timbrelor postale;
• asigurarea legaturilore telefonice in interiorul si exteriorul organizatiei;
• primirea si transmiterea notelor telefonice;
• tehnoredactare de documente.

Relatii la locul de munca:
• de subordonare: se completeaza titulatura postului ierarhic superior
• de supraordonare: se completeaza titulatura postului/posturilor aflate in
subordine (daca acestea exista)
• de colaborare/ functionale: persoane din exteriorul organizatiei care
doresc sa ia legatura cu conducerea organizatiei si toate posturile din firma care
au stabilit relatii de colaborare

Program de lucru:
• 8 ore/zi, 5 zile/saptamana (sau se completeaza cu un alt program al organizatiei);
• posibilitate de prelungire a programului de lucru in cazuri exceptionale (primirea unei delagatii, urgente in pregatirea anumitor acte pentru conducerea firmei, etc. ) – se completeaza doar daca este cazul

Conditii de munca:
• obisnuite;
• munca de birou;
• deplasari pe distante scurte sau medii (ridicarea sau plasarea corespondentei).

Unelte, instrumente, echipament de lucru:
• instrumente specifice muncii de birou (computer, xerox, imprimanta, fax, scanner, etc.).

Posibilitati de promovare:
• in sfera de activitate actuala (se precizeaza daca exista sau nu posibilitati de promovare);
• transferul in cadrul unui alt departament sau pe o alta pozitie ierarhica superioara sunt conditionate de nevoile organizatiei si de achizitia unor abilitati si deprinderi din alte sfere de activitate.

Cerinte pentru exercitare:
1. Cerinte medicale:
1.1. rezistenta la oboseala si solicitari efective si intelectuale;
1.2. acuitate auditiva normala;
1.3. vorbire normala.
2. Cerinte psihologice:
2.1. inteligenta peste nivelul mediu (capacitate de analiza si sinteza, memorie dezvoltata, judecata rapida, capacitate de deductie logica);
2.2. usurinta in exprimarea ideilor, deprinderea de a vorbi in public;
2.3. asumarea responsabilitatilor;
2.4. rezistenta la sarcini repetitive;
2.5. capacitate de relationare interumana;
2.6. adaptare la sarcini de lucru schimbatoare;
2.7. echilibru emotional.
3. Activitati fizice:
3.1. lucrul in pozitie sezanda perioade indelungate;
3.2. vorbire;
3.3. ascultare;
3.4. diferentiere a culorilor;
3.5. folosire a mainilor;
3.6. folosire a degetelor;
3.7. comutare si concentrare a privirii.
4. Educatie si pregatire profesionala:
4.1. cel putin studii medii;
4.2. instruirea formala in domeniul biroticii si secretariatului constituie un avantaj;
4.3. cunostinte de operare pe calculator;
4.4. cunoasterea a cel putin o limba straina.
La acest capitol se pot adauga toate conditiile pe care ar trebui sa le indeplineasca un candidat pentru a putea ocupa acest post, conditii care sunt stabilite in functie de specificul fiecarei organizatii in parte.
5. Deprinderi transferabile:
5.1. acordare si transmitere de informatii;
5.2. culegere si clasificare a informatiilor.

Indicatori de performanta:

Model de fisa de post pentru inginer constructor gasiti aici:
[ link extern ]

Model de fisa de post pentru Director general aveti aici :
[ link extern ]