avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru nasterea unui copil, alocatie, trusou
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru nasterea unui copil, alocatie, trusou

Buna seara. As avea si eu urmatorarea intrebare: Ce ajutoare se mai primesc acum de la stat la nasterea unui copil, pentru ca stiu ca sunt ceva modificari?
Se mai acorda acea alocatie pentru nou nascut de 230 lei, sau trusoul de 150 lei?
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 20:40, 29 Septembrie 2010
Doar alocatia de stat, de 200 RON si, eventual, in conditiile legii, alocatia complementara sau pentru sustinerea familiei monoparentale. Indemnizatia de nastere si trusoul nu se mai platesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficii dupa nastere aba1011 aba1011 Buna ziua din nou la toata lumea.Am o singura intrebare daca ma puteti lamuri.Dupa nastere ce beneficii banesti primeste mama si de la cine.Am auzit ceva de un ... (vezi toată discuția)
Drepturi la nasterea copilului buna ziua!sunt viitoare mamica.nu detin carte de munca,sunt in intretinerea sotului!vreau sa stiu de drepturi materiale va avea la nastere copilul meu.va ... (vezi toată discuția)
Alocatie nou-nascut mateimatei mateimatei Cat este alocatia pentru un nou-nascut si in cat timp se acorda? (vezi toată discuția)