Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru nasterea unui copil, alocatie, trusou
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru nasterea unui copil, alocatie, trusou

Buna seara. As avea si eu urmatorarea intrebare: Ce ajutoare se mai primesc acum de la stat la nasterea unui copil, pentru ca stiu ca sunt ceva modificari?
Se mai acorda acea alocatie pentru nou nascut de 230 lei, sau trusoul de 150 lei?
Doar alocatia de stat, de 200 RON si, eventual, in conditiile legii, alocatia complementara sau pentru sustinerea familiei monoparentale. Indemnizatia de nastere si trusoul nu se mai platesc.