Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot sa lucrez daca beneficiez de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot sa lucrez daca beneficiez de somaj?

daca am indemnizatie de somaj 550 ron pot in acelasi timp sa lucrez cu un salariu de 500 ron? (jumatate de norma...etc.)
Se poate presta o activitate din care sa obtienti venituri dar nu mai maie decit indemnizatia de somaj
Oare?
Venituri mai mari decat indemnizatia de somaj sau decat valoarea indicatorului social de referinta;)

Daca mai este in vigoare prevederea, indemnizatia de somaj se pierde la data cand beneficiarul realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decat valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare.

1. Din Legea 76/2002:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
2. Din Norme metodologice la Legea 76/2002:
Art. 15. - (2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

3. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.

Interventie moderator:
:rtfm:
top dan a scris:
Se poate presta o activitate din care sa obtienti venituri dar nu mai maie decit indemnizatia de somaj

1. Desi v-am trimis, prin e-mail, Legea 76/2002 actualizata, continuati sa dati citate din prima varianta a legii.
2. V-am mai atras atentia si prin mesaj privat ca legile s-au mai schimbat si sa le reinoiti.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
sa vad daca am inteles bine...confirmati, va rog daca ce scriu e corect:
imi pastrez indemnizatia daca ma angajez cu un contract pe perioada determinata mai mica de 12 luni si 4 ore pe zi, salariul de baza 450 ron?
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării în muncă, conform legii, pentru o perioadă mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
c) la data încadrării în muncă, conform legii, pe o perioadă de cel mult 12 luni;
2. Asadar puteti sa va angajati cu CIM pe perioada determinata (mai mica de 12 luni) cu un salariu oricat de mare.
3. In aceasta perioada se suspenda somajul care se reia, de unde a ramas, dupa incetarea de drept a CIM pe perioada determinata (art.56j din Codul muncii).