Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contorizare totala vs. plata indemnizatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contorizare totala vs. plata indemnizatiei administrator

Buna ziua! In cazul in care am contorizare individuala la apa-canal, gaze, lumina, contract gunoi (bloc fara lift, 4 niveluri) se mai justifica plata indemnizatiei de administrator? Mentionez ca pe lista de intretinere mai sunt trecute la plata:
- curent casa scarii,
- indemnizatie femeie de serviciu
- indemnizatie administrator.
Am discutat aceasta problema cu administratorul si a spus ca este de acord cu acest lucru, insa de fiecare data cand afiseaza noua intretinere, observ ca este trecuta in continuare la plata indemnizatia sa.
Va multumesc!
Si daca nu mai platiti administratorul cine va mai face impartirea cheltuielilor, cine se mai ocupa de reparatii, cine mai cumpara materiale de curatenie, cine mai plateste facturile la furnizori etc?
Ințeleg ca totuși locuiți intr-un bloc.Chiar dacă aveți contract individual cu furnizorii
trebuie -dacă aveți asociație-sa aveți administrator.
Faptul ca aveți acea lista afișata este munca administratorului.
Cred ca nu am fost explicit... Sunt de acord cu intretinerea si cheltuielile necesare intretinerii partilor comune atunci cand se solicta acest lucru (asta nu se intampla lunar la noi). Nu spun sa nu platesc deloc indemnizatia acestuia. Dar nici nu sunt de acord sa platesc asemeni celor care depind totalmente de asociatie. Facturile mi le platesc singur pentru ca am absoluct toate serviciile sub contract. El plateste facturile celorlalti membrii ai asociatiei.
Stima!
Salariul administratorului este o suma intreaga care se imparte ulterior pe cota-parte indiviza. In lege nu scrie ca aceasta cota poate fi mai mica sau mai mare in functie de serviciile pe care le face unor apartamente sau altora.

Salariul NU este platit in functie de cota parte indiviza. Salariul este platit "pe apartament", indiferent daca acesta are 2 sau 4 camere, deci nu intra in discutie "elasticitatea" cotei indivize per servicii apartament.