Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Pret versus buget licitatie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Pret versus buget licitatie

Daca autoritatea contractanta anunta un buget de 100 RON pentru ralizarea unei achizitii, iar unul sua mai multi ofertanti pot oferi un pret de 50 RON, exista prevederi legate de:

1) Valoarea minima a ofertei trbeuie sa fie x% din buget (spre ex. 75%, caz in care nu poti oferi decat de la 75 RON in sus);
2) Descalificarea automata a celor care oferteaza sub y% din bugetul initial.

Multumesc.
Nu exista astfel de prevederi. Exista prevederi prin care se pot cere clarificari referitoare la valoarea scazuta a ofertei.