Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intreprindere familiala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intreprindere familiala

pentru functionarea unei intreprinderi familiala imi trebuie registru de casa si implicit nota de receptie
Daca nu sunteti impozitat pe baza normei de venit, adica sunteti in sistem real, atunci va trebuie in mod obligatoriu Registrul Jurnal de Incasri si Plati, Registrul Inventar si Registrul Unic de Control.
Registrul de casa este specific doar societatilor comerciale.
In RJIP trebuie sa inregistrati toate operatiunile in ordine cronologica, iar acestea trebuiesc "sustinute" de documente justificative : chitanta, bon fiscal, OP, extr. cont...atat pentru plati cat si pentru incasari. Nota de receptie trebuie intocmita si ea daca este cazul, si se refera la evidenta contabila pe care o tineti, adica atesta intrarea fizica a bunurilor pe care le-ati receptionat.
...de vazut OMFP 1040/2004