avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Taxa radiodifuziune pers. juridica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Taxa radiodifuziune pers. juridica

Buna ziua
Am o societate infiintata in anul 2008 ca microintreprindere. In ianuarie 2010 am primit o instiintare de la BPO Solutions prin care eram anuntata ca am de platit suma de 160,00 lei - taxa pe anul 2008 si 2009 conform HG 977/2003 (microintreprinderea are de platit lunar suma de 10,00 lei).
La timpul respectiv am platit suma solicitata conform legii (X-(). In septembrie 2010 am mai primit o notificare prin care sint anuntata ca am de platit suma de 360,00 (taxa pe anul 2010), deoarece societatea pe care o detin numai este microintreprindere si acum taxa este de 30,00 lei lunar. Specific: la Registrul Comertului nu am facut nici o schimbare in statutul societatii.

Va rog ajutati-ma cu un raspun!
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 09:59, 30 Septembrie 2010
Statutul de microintreprindere (in intelesul Codului Fiscal), a fost valabil pana la 31.12.2009. De la 01.01.2010, toate microintreprinderile au devenit automat platitoare de impozit pe profit, in conformitate cu prevederile Codului Fiscal. Dvs. nu trebuia sa faceti nici o modificare la Registrul Comertului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restanta plata taxa radio melisabrainstorm melisabrainstorm Soc. cu 4 salariati, peste 100.000 euro cifra de afaceri incepand cu anul 2008. In anul 2008 firma a incheiat contract nou cu EON Energie pentru furnizarea de ... (vezi toată discuția)
Impozit 3% sau 16% simonacontabila simonacontabila Buna ziua, Am o problema mai dificila. Am vorbit cu mai multi, dar nu m-au putut ajuta cu nici o lege ... Sper ca Dvs ma puteti ajuta. Un SRL ... (vezi toată discuția)
Trecere de la micro la impozit pe profit ContSters73517 ContSters73517 o firma trece de la micro la impozit pe profit... de la 01.01.09. vreau sa stiu ce inregistrari se fac (pentru rezultat reportat (pierdere din 2008), in ... (vezi toată discuția)