Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Taxa radiodifuziune pers. juridica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Taxa radiodifuziune pers. juridica

Buna ziua
Am o societate infiintata in anul 2008 ca microintreprindere. In ianuarie 2010 am primit o instiintare de la BPO Solutions prin care eram anuntata ca am de platit suma de 160,00 lei - taxa pe anul 2008 si 2009 conform HG 977/2003 (microintreprinderea are de platit lunar suma de 10,00 lei).
La timpul respectiv am platit suma solicitata conform legii (X-(). In septembrie 2010 am mai primit o notificare prin care sint anuntata ca am de platit suma de 360,00 (taxa pe anul 2010), deoarece societatea pe care o detin numai este microintreprindere si acum taxa este de 30,00 lei lunar. Specific: la Registrul Comertului nu am facut nici o schimbare in statutul societatii.

Va rog ajutati-ma cu un raspun!
Statutul de microintreprindere (in intelesul Codului Fiscal), a fost valabil pana la 31.12.2009. De la 01.01.2010, toate microintreprinderile au devenit automat platitoare de impozit pe profit, in conformitate cu prevederile Codului Fiscal. Dvs. nu trebuia sa faceti nici o modificare la Registrul Comertului.