avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediul de risc maternal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediul de risc maternal

buna,
sunt si eu insarcinata in luna a 6-a si am intrat in concediu de risc maternal.as vrea si eu sa stiu exact cum se plateste acest concediu?75% din media salariului BRUT sau net pe ultimele 6 luni si daca se trage cas,cass, somaj si impozit?
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns,

multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: barry , utilizator 15:26, 30 Septembrie 2010
Dreptul la concediul de risc maternal se acorda in conditiile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 25/2004.
Pe durata concediului de risc maternal se acorda o indemnizatie de risc maternal care se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
Concediul si indemnizatia de risc maternal se acorda fara conditie de stagiu de cotizare.
Cuantumul indemnizatiei prevazute la alin. (2) reprezinta 75% din baza de calcul.

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca MEDIE a VENITURILOR LUNARE din ultimele 6 luni pe baza carora se calculeaza, conform legii, contributia pentru concedii si indemnizatii, din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare.
nu prea sunt lamurita#-o dar multumesc oricum......o sa vad la salar
sau mai bine va prezint situatia mea:in ultimele 6 luni am avut urmatoarele salarii brute:martie 2010=2550
aprilie 2010=1502
mai 2010 =1502
iunie 2010 =1800
iulie 2010 =3500
august 2010=1544
in aceste conditii cat ar trebui sa primesc pe luna septembrie 2010???

multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de risc maternal alexandra_geanta alexandra_geanta Buna ziua. As dori daca as putea fi ajutata cu calculul pentru un concediu de risc maternal , daca salariul meu din sept 2009 este brut de 3000 lei. (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal ganca ganca de luna viitoare o sa fiu in concediu de risc maternal am inteles ca legea spune ca se acorda 75% din salar adica daca eu am avut 1600 ron brut si net ... (vezi toată discuția)
Insarcinata in medical cu risc maternal danydinca230 danydinca230 buna ziua sunt insarcinata in 29 saptamani si sunt in concediu risc maternal si as vrea sa stiu cum se plateste acest medical e doar 75% asa cum scrie pe ... (vezi toată discuția)