Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediul de risc maternal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediul de risc maternal

buna,
sunt si eu insarcinata in luna a 6-a si am intrat in concediu de risc maternal.as vrea si eu sa stiu exact cum se plateste acest concediu?75% din media salariului BRUT sau net pe ultimele 6 luni si daca se trage cas,cass, somaj si impozit?
va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns,

multumesc mult!
Dreptul la concediul de risc maternal se acorda in conditiile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 25/2004.
Pe durata concediului de risc maternal se acorda o indemnizatie de risc maternal care se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
Concediul si indemnizatia de risc maternal se acorda fara conditie de stagiu de cotizare.
Cuantumul indemnizatiei prevazute la alin. (2) reprezinta 75% din baza de calcul.

Baza de calcul a indemnizatiilor se determina ca MEDIE a VENITURILOR LUNARE din ultimele 6 luni pe baza carora se calculeaza, conform legii, contributia pentru concedii si indemnizatii, din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare.
nu prea sunt lamurita#-o dar multumesc oricum......o sa vad la salar
sau mai bine va prezint situatia mea:in ultimele 6 luni am avut urmatoarele salarii brute:martie 2010=2550
aprilie 2010=1502
mai 2010 =1502
iunie 2010 =1800
iulie 2010 =3500
august 2010=1544
in aceste conditii cat ar trebui sa primesc pe luna septembrie 2010???

multumesc,