Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu de risc maternal

Buna ziua. As dori daca as putea fi ajutata cu calculul pentru un concediu de risc maternal , daca salariul meu din sept 2009 este brut de 3000 lei.
Indemnizatia de risc maternal = cuantumul indemnizatiei de risc maternal– CAS

Cuantumul indemnizatiei de risc maternal = media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei * 75% * numarul de zile lucratoare din concediul medical

Media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei = baza de calcul a indemnizatiei / zile baza de calcul.

Explicatii:
Dreptul la concediul de risc maternal se acorda in conditiile prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 25/2004.
Baza de calcul a indemnizatiei = suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni pe baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii (pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar).
!!! Concediul si indemnizatia de risc maternal se acorda fara conditie de stagiu de cotizare.
Zile baza de calcul = numarul total de zile lucratare pentru care s-a achitat contributia in ultimele 6 luni.
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de risc maternal este de 75% din baza de calcul
Concediul de risc maternal are caracterul unui concediu medical.
Concediul de risc maternal nu se impoziteaza, se suporta integral din FNUASS.
CAS = din cuantumul indemnizatiei se retin doar 63 lei CAS (contributia de asigurari sociale se calculeaza la salariul minim brut pe economie, astfel: 600*10.5%*nr.zile cm/nr.zile lucratoare in luna).
Somaj = se aplica asupra indemnizatiei daca aceasta nu depasaeste 30 de zile.