Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masa succesorala

Cine imi poate spune :la un apartament la care nu s-a facut dezbaterea mostenirii dupa sotul decedat (sotia traieste!) acesta avind patru copii , daca se poate ca mama sa faca donatie sau altceva... unuia din copii , fara sa mai fie dezbatuta mostenirea (si implicit fara sa mai platim taxe!).Daca da ,in ce conditii/
nu sepoate face nimic fara sa se dezbata succesiunea.
Nu,nu poate face asta,decat in ceea ce priveste partea sa,dupa dezbaterea succesiunii.

andymaurul
Fara dezbaterea succesiunii nu se poate deoarece prin certificatul de mostenitor se stabileste masa bunurilor succesorale, calitatea mostenitorilor si intinderea drepturilor succesorale- mai exact cotele mostenitorilor.
Dupa dezbaterea mostenirii , mama poate ceda cota sa unuia dintre copii.
Mama poate vinde doar cota sa din msotenire.
Daca apartamentul e bun comun, fiiind dobandit
in timpul casatoriei, mama are o cota de 5/8 din acesta.
Daca era bun propriu al sotului, mama are dreptul la 1/4 din
acest apartament.