Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comison de risc Banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comison de risc Banca

Ma alatur celor nemultumiti pe aceasta tema. Am sa punctez nelamuririle si intrebarile mele.
1.Am un credit de nevoi personale pe o perioada de 6 ani, dobanda fixa, fara garantie. Mi se percepe comision de risc, suma fixa pe toata perioada. Este normal asa? De ce nu se percepe in functie de sold? Sau....banca risca dar eu sunt corecta si platesc...la sfarsitul perioadei de creditare de ce banca nu imi returneaza acest comision?
2.Banca nu respecta OUG 50 incluzand acest comision de risc in comisionul de administrare. Mentionez ca din iunie si pana in prezent mi-a fost incasat acest comision. Sigur ca nu am semnat actul aditional si am depus contestatie la banca.Intrebare : sa stau sa astept raspunsul bancii (cat timp?....oare vor raspunde?....sunt obligati sa dea curs tuturor contestatiilor?) poate totusi se vor hotari sa respecte legea.... sau sa merg mai departe contestand la OPC? Multumesc anticipat pt. raspuns.
Va trebui sa asteptati raspunsul bancii, care ar trebui sa vina in max. 30 zile. Dupa 30 zile, vine sau nu raspunsul, va adresatiOPC cu plangere in acest sens...apoi in instanta..
andra68 a scris:

Ma alatur celor nemultumiti pe aceasta tema. Am sa punctez nelamuririle si intrebarile mele.
1.Am un credit de nevoi personale pe o perioada de 6 ani, dobanda fixa, fara garantie. Mi se percepe comision de risc, suma fixa pe toata perioada. Este normal asa? De ce nu se percepe in functie de sold? Sau....banca risca dar eu sunt corecta si platesc...la sfarsitul perioadei de creditare de ce banca nu imi returneaza acest comision?
2.Banca nu respecta OUG 50 incluzand acest comision de risc in comisionul de administrare. Mentionez ca din iunie si pana in prezent mi-a fost incasat acest comision. Sigur ca nu am semnat actul aditional si am depus contestatie la banca.Intrebare : sa stau sa astept raspunsul bancii (cat timp?....oare vor raspunde?....sunt obligati sa dea curs tuturor contestatiilor?) poate totusi se vor hotari sa respecte legea.... sau sa merg mai departe contestand la OPC? Multumesc anticipat pt. raspuns.

nu mai exista comision de risc, nu se poate redenumi, nu se poate comasa!
cu siguranta aveti si dobanda calculata incorect (ilegal).

banca nu respecta oug 50/2010 desi ii stie prevederile:stunned:

vedeti aci ce modificari vor bancherii sa se faca la ordonanta:

[ link extern ]
ContSters123067, utilizator
Surpriza! Chiar astazi a sosit raspunsul bancii. Cat tupeu si cata nerusinare....greu de descris in cuvinte.Raspunsul este urmatorul :
Comisionul lunar de urmarire risc nu va mai figura in structura de comisioane, valoarea sa fiind inclusa in comisionul de administrare credit, astfel incat aceasta sa acopere costurile creditului dvs., fara a conduce insa la o crestere a valorii totale a acestora. Comisionul lunar de urmarire riscuri acopera riscul financiar de neplata asociat creditului. Comisionul de administrare acopera costurile de administrare ale creditului pe toata perioada de creditare. Voi merge mai departe, la OPC dar tare mi-e teama ca pana la urma la intalnirea de saptamana viitoare ARB-ul va avea castig de cauza. Merita incercat multumesc pt. raspunsuri ....numai bine !
andra68 a scris:

Asa este, nu se comaseaza, nu se redenumesc......dar nesimtirea este imensa. Multumesc pt. raspuns! Astept cu emotie in piept :D sedinta de sapt. viitoare. Sunt aproape convinsa ca desi suntem multi, vom pierde. Numai bine !

O sa va rog frumos sa nu mai postati mesaje consecutive.Editati-va ultimul mesaj daca nu a mai postat nimeni dupa dvs.

Si...incercati sa fiti mai optimista.Daca in acest mod ganditi, posibilitatea ca ceea ce ganditi sa se intample, este destul de mare...:) si nu cred ca este momentul potrivit.
Iuliana Cermak, Avocat
Nu am auzit de vreo banca in Romania care sa aplice corect aceasta ordonanta. Toate au incercat sa pacaleasca clientii si sa modifice contractele in favoarea lor.

Puteti sa luati legatura cu persoane care se afla in aceeasi situatie ca a dumneavoastra. Sunt mii se persoane care s-au asociat in grupuri si care au dat sau urmeaza sa dea bancile in judecata.