Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... SRL fara activitate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

SRL fara activitate

Buna ziua,
Am un SRL deschis din 2007 pe care nu am desfasurat nici un fel de activitate. Am depus declaratii in zero si declaratii pe proprie raspundere in loc de bilant contabil. Asi dori sa nu platesc impozit forfetar sau alte dari pantru ca nu am posibilitate finaciara. La Registrul Comertului mi s-au spus tot felul de balarii, daca vreau sa o inchid sau lichidez tot trebuie sa platesc. Pt ce? Nu am facut nici o activitate pe firma (si nici pe langa), trebuie sa aduc bani de acasa? Ce variante legale am sa o inchid, falimentez? Mii de multumiri
Singura varianta sa o dizolvati este sa nu mai depuneti acea declaratie de inactivitate in loc de bilant, si in sase luni de la data scadentei depunerii declaratiei de inactivitate, conform legii ei ar trebui sa va dizolve.
De exemplu pentru anul 2009 trebuia sa depuneti la registru declaratia, ceea ce banuiesc ca a-ti facut, daca nu o faceati era situatia descrisa mai sus.
Unde anume este specificat asta ?
LG 31
Art. 237

(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;
eduard_ a scris:

LG 31
Art. 237

(1) La cererea oricarei persoane interesate, precum si a Oficiului National al Registrului Comertului, tribunalul va putea pronunta dizolvarea societatii in cazurile in care:
b) societatea nu a depus, in cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situatiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comertului;

Buna ziua,

In aceasta situatie ( cea prezentata mai sus )de @eduard_ se finalizeaza cu penalitati?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
In aceasta procedura NU scapati de obligatiile de la fisc si nici de penalitati, dizolvati prin hotarirea asociatului, asociatilor .