Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile de somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile de somaj tehnic

buna seara.as vrea sie u sa stiu care este eprioada maxima de somaj tehnic care poate fi acordata intr-un an calendaristic.socrul meu este deja int-a patra luna de somaj tehnic si...se pare ca acum conducerea vrea sa le intocmeasca contracte noi pentru a le anula pe cele in care erau stipulate 24 de salarii compensatorii.ce masuri pot lua in aceasta situatie?multumesc,o seara placuta!
1. "Somajul tehnic" in intelesul prevederilor OUG 4/2010 nu poate fi mai mare de 90 de zile pe an pentru un salariat.
2. Luati legatura urgent cu ITM pentru a-l obliga pe angajator sa intre in legalitate.
Eu cred ca poate fi mai mare de 90 de zile ... OUG nr.4/2010 prevede anumite facilitati acordate angajatorilor pentru o perioada de cel mult 90 de zile calendaristice si nu reglemnteaza durata maxima a somajului tehnic.
?sai eu dupa care din cele 2 raspunsuri sa ma ghidez?:))
al doilea :)
am studiat ordonanta si....eu inteleg ca de fapt cele 90 de zile ar fi maximum admis...in fine...multe se pot intampla mai ales ca din ce am citit aceasta ortdonanta e valabila pana la 31 decembrie 2010????