Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.52(1) lit.d codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.52(1) lit.d codul muncii

Care este perioada maxima de aplicare a art.52(1)lit.d coroborat cu art.53(1) ambele din Codul Muncii?
90 zile : 01.03.2010-31.12.2010
Durara suspendarii cim conf atr. 52(1) d nu este reglementata prin lege ci se presupune ca dureaza pana la incetarea situatiei care a determinat-o.
Dar OUG 4/2010 reglementeaza :
Art. 1
(1) Incepand cu luna februarie 2010, dar nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010, pe perioada suspendarii contractului individual de munca din initiativa angajatorului, in cazul intreruperii temporare a activitatii potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 — Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, salariatii ale caror contracte sunt astfel suspendate si care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si angajatorii, pentru salariatii respectivi, sunt scutiti de plata contributiilor de asigurari sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile.
Codul muncii nu reglementeaza o durata maxima de somaj tehnic.
Dar scutirea de la plata contributiilor se face numai ptr 90 zile. Daca perioada de somaj tehnic este mai lunga, ptr diferenta dintre aceasta si cele 90 zile se vor plati contributiile (angajat+angajator).
Facilitatile prevazute in ordonanta de urgenta sunt limitate la 3 luni, prevederile din codul muncii nu au o limita dar, teoretic, nu poate dura mai mult decat este necesar sau mai mult decat decat poate suporta financiar unitatea.
rosu gheorghe a scris:

Care este perioada maxima de aplicare a art.52(1)lit.d coroborat cu art.53(1) ambele din Codul Muncii?

Nu exista niciun text de lege care sa reglementeze aceasta situatie , poate dura si 1 an de zile si 2 ani de zile etc ..... OUG nr.4/2010 reglementeaza perioada maxima pentru facilitatile acordate angajatorului in 2010 in conditiile intreruperii temporare a activitatii - art.52 ali.1 lit.d C.mun.