Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Salut,

Am si eu o intrebare, ca sa beneficiez in continuare de pensie de urmas, eu fiind la master, si lucrand la o societate unde am salariul brut de 540 ron, cu un contract de munca pe o perioada determinata ( decembrie 2010 ), pot sa beneficiez in continuare de pensie, ca am vazut pe spatele adeverintei niste chestii de completat ( unde sunt angajat, etc ). Exista vreun prag minim de salariu care pot sa il iau, ca sa pot sa beneficiez de pensie ? Astept un raspuns. va multumesc anticipat.
Puteti cumula pensia cu veniturile cu conditia ca acestea sa nu depaseasca o patriome din salariul mediu brut lunar pe economie
1. Legea 19/2000 spune ca pensia se supenda daca beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie.
2. Pentru anul 2010 salariul lunar mediu brut pe economie este de 1836 lei.
3. 1836 x 1/4 = 459 lei.
Avand in vedere ca eu am brut 540 ... adios pensie de urmas ... ( pensia de urmas era de 350 ron). deci nu are rost sa mai duc adeverinta, etc?

sau pot vorbi la firma sa imi faca salariul brut sa fie sub 459 lei, nu??
djmarius, utilizator
1. Daca renuntati la pensie pierdeti 350 lei.
2. Daca vorbiti cu angajatorul sa va scada salariul cu maxim 90 lei veti pierde numai 90 lei.
3. Sa urmariti legea bugetului pentru 2011 sa vedeti care va fi salariul mediu brut in anul 2011. S-ar putea sa fie mai mic decat in 2010.
si daca nu mai le spun eu nimic, ca nu lucrez ? stau astia si fac verificari de la casa de pensii? oricum este o lege de tot ....