Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas

Sunt studenta si beneficiez de pensia de urmas. In cazul in care ma angajez beneficiez in continuare de aceasta? Nu am gasit nimic in lege despre acest lucru.va multumesc!
1. Legea 19/2000 spune:
Art. 92 - (1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
d) beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3);
2. Deci puteti sa abtineti venituri profesionale contract individual de munca, conventie civila de prestari servicii etc., daca acestea nu depasesc, lunar, 1/4 din salariul mediu brut pe economie.
3. Salariul mediu brut pe economie, pe anul 2010, este de 1836 lei.
1836x1/4= 459 lei.