Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Vreau sa introduc actiunea de partaj si as dori sa stiu cum se va imparti casa daca in urma actiunii de divort minora de 4 ani mi-a fost incredintata?
Se va imparti dupa cum solicita fiecare... ce legatura are minora in toata povestea asta????
Nu are nici o legatura faptul ca dvs aveti in intretinere minora.Criteriile de partajare judiciara sunt altele ,contributia sotilor la dobandirea bunurilor,daca s-au facut lucrari de inbunatatiri la imobil de la data separatiei in fapt,daca aveti sau nu locuinta.
Nu putem exclude ideea ca daca casa poate fi impartita in doua locatii pentru a evita sultele exgerate se poate lotiza si in felul acesta.Oricum legiuitorul si jurisprudenta in materie de partaj are ca finalitate principala atribuirea bunurilor pe cat se poate in natura pentru a evita sultele exgerate.
am crezut ca se da o cota parte mai mare persoanei care are copilul in intretinere , de aia am intrebat.
la partaj nu conteaza ca minora v-a fost incredintata. de regula se imparte in cote de 50-50, daca unul din soti nu dovedeste ca a contribuit mai mult.
daca cereti ca locuinta sa va fie atribuita, va trebui sa-l despagubiti pe sot
as mai avea o intrebare , va rog sa imi spuneti daca pot parasi tara fara accordul tatalui si pentru ce perioada ? mentionez ca el are dreptul la vizita o data la 2 saptamani.