avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare persoane fizice

Buna ziua!

Sper sa ma ajutati.

Voi lansa un site prin intermediul caruia atat persoanele juridice cat si persoanele fizice vor putea sa-si promoveze serviciile, in schimbul unei taxe anuale. Plata se va face prin OP.

Pentru persoane juridice si PFA, evident, voi emite facturi. Insa nu stiu cum sa procedez pentru persoane fizice.

Va fi un site de turism, unde se vor putea inscrie proprietari de unitati de cazare. Sunt foarte multi particulari, care nu sunt PJ sau PFA si vor dori sa se inscrie.

Chiar daca ei inchiriaza la negru, este problema lor.

Eu as vrea sa justific legal banii incasati pentru publicitate.

Avand in vedere ca nu am un magazin, nu am nici casa de marcat, pentru a putea emite un bon pt PF.

Va rog sa ma indrumati.

Va multumesc.

Alin G!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:09, 14 Decembrie 2010
Se poate emite factura fiscala si pentru persoane fizice - le treceti CNP-ul in loc de cif.
oana_mc a scris:

Se poate emite factura fiscala si pentru persoane fizice - le treceti CNP-ul in loc de cif.


In acest caz aveti nevoie de casa de marcat,pentru justificarea incasarii facturilor emise catre clientii-persoane fizice.
Ultima modificare: Duminică, 3 Octombrie 2010
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspunsuri.

Firma este SRL, neplatitoare de TVA.

Pot sa iau casa de marcat daca nu sunt platitor de TVA si nici nu am vreun magazin fizic?

Daca pot sa iau, am voie sa marchez bani intrati in banca de la PF? Nu o sa incasez cash, doar prin banca.

Va multumesc.

Alin G!
Conform legii , pentru orice livrare de produse , prestare de servicii a caror contravaloare se incaseaza in numerar , trebuie sa emiteti bon .Chiar daca ati optat pentru impozitarea pe baze de norme de venit , obligatia de a detine casa de marcat ramane.Daca sunteti sigur ca toate incasarile le faceti prin banca nu trebuie sa emiteti bonuri.
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns.

Voi face incasari numai prin banca. Nu o sa incasez numerar, deci nu am ce sa fac cu o casa de marcat.

Tot nu mi-e clar daca pot factura banii primiti de la persoane fizice.

Sper sa ma ajutati.

Va multumesc.

Alin G!

Alte discuții în legătură

Bon fiscal la service auto Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Service auto presteaza servicii catre persoane fizice. Factura este intocmita pe persoana fizica iar incasarea se face peste doua luni de la o societate de ... (vezi toată discuția)
Factura si chitanta persoana fizica previas previas O persoana juridica poate emite factura si chitanta catre o persoana fizica?Mentionez ca societatea efectueaza prestari servicii (lucrari constructii) pe baza ... (vezi toată discuția)
Magazin on line..casa de marcat? turcalexandra turcalexandra Daca vand doar on line e necesara achizitia casei de marcat? Majoritatea incasarilor se realizeaza prin banca..exista si situatii cand incasez rambursuri ... (vezi toată discuția)