Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare persoane fizice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare persoane fizice

Buna ziua!

Sper sa ma ajutati.

Voi lansa un site prin intermediul caruia atat persoanele juridice cat si persoanele fizice vor putea sa-si promoveze serviciile, in schimbul unei taxe anuale. Plata se va face prin OP.

Pentru persoane juridice si PFA, evident, voi emite facturi. Insa nu stiu cum sa procedez pentru persoane fizice.

Va fi un site de turism, unde se vor putea inscrie proprietari de unitati de cazare. Sunt foarte multi particulari, care nu sunt PJ sau PFA si vor dori sa se inscrie.

Chiar daca ei inchiriaza la negru, este problema lor.

Eu as vrea sa justific legal banii incasati pentru publicitate.

Avand in vedere ca nu am un magazin, nu am nici casa de marcat, pentru a putea emite un bon pt PF.

Va rog sa ma indrumati.

Va multumesc.

Alin G!
Se poate emite factura fiscala si pentru persoane fizice - le treceti CNP-ul in loc de cif.
oana_mc a scris:

Se poate emite factura fiscala si pentru persoane fizice - le treceti CNP-ul in loc de cif.

In acest caz aveti nevoie de casa de marcat,pentru justificarea incasarii facturilor emise catre clientii-persoane fizice.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspunsuri.

Firma este SRL, neplatitoare de TVA.

Pot sa iau casa de marcat daca nu sunt platitor de TVA si nici nu am vreun magazin fizic?

Daca pot sa iau, am voie sa marchez bani intrati in banca de la PF? Nu o sa incasez cash, doar prin banca.

Va multumesc.

Alin G!
Conform legii , pentru orice livrare de produse , prestare de servicii a caror contravaloare se incaseaza in numerar , trebuie sa emiteti bon .Chiar daca ati optat pentru impozitarea pe baze de norme de venit , obligatia de a detine casa de marcat ramane.Daca sunteti sigur ca toate incasarile le faceti prin banca nu trebuie sa emiteti bonuri.
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns.

Voi face incasari numai prin banca. Nu o sa incasez numerar, deci nu am ce sa fac cu o casa de marcat.

Tot nu mi-e clar daca pot factura banii primiti de la persoane fizice.

Sper sa ma ajutati.

Va multumesc.

Alin G!