Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs dosar civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs dosar civil

Ce insemana stadiu procesual ;fond ?

Dar ; partaj judiciar si cererea de a face disjungere dosar ?

Rog explicatie pentru; 'admite cererea principala. Disjunge. Solutionare cerere reconventionala '.
instanta a admis cererea reclamantului si cererea reconventionala promovata de parat a fost disjunsa. fond este primul stadiu procesual de judecare a unei cauze in instanta de judecata.
- deci cererea reconventionala a paratului nu a fost inca solutionata, se va judeca in continuare si va primi un nou numar de dosar; se va primi de asemenea citatie; fondul este primul stadiu de judecata; urmeaza, dupa caz, apelul si recursul; partaj judiciar=impartirea bunurilor comune obtinute in timpul casatoriei
avocat Cristina Popescu