Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere reconventionala disjunsa de cererea principala ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere reconventionala disjunsa de cererea principala - se va tine cont de expertiza dispusa in dosarul initial?

Actiune in anulare contract de vanzare-cumparare/contract de concesiune, paratul depune intampinare (exceptie timbraj insuficient....) -reconventionala -anulare dispozitie primar . Instanta admite pt. reclamant-parat expertiza topografica, admite expartiza valoare timbraj -exceptie invocata de parat.
Instanta declina competenta instanta superioara- tribunal.
Tribunal disjunge cererea reclamantei-parate de cererea reconventionala.
- Raportul de expertiza topografica cerut,admis si platit de catre reclamanta cererii initiale se poate lua in considerare si in dosarul disjuns ( reconventionala paratului)?
Inteleg ca instanta, dupa ce a incuviintat administrarea unor probe, si-a declinat competenta in favoarea tribunalului iar tribunalul a disjuns cererea reconventionala. Cele doua cereri se vor judeca separat, prin urmare proba cu expertiza incuviintata in dosarul initial va fi administrata numai in dosarul in care se va judeca cererea principala.
Gabriela Pintea, Consilier juridic