Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credite bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credite bancare

Am 2 credite: unul de nevoi personale in valoare de 10000 pe 10 ani si unul ipotecare de 28000 pe 40 ani ambele in euro si ambele variabile. La cel de nevoi dobanda este de 10% mi se pare exagerat. In prezent platesc pt cel de nevoi 170 si pt cel ipotecar 220. Am incercat sa le refinantez si sa le impreun si la aceesi banca Raiffeisen si mi s-a spus ca imi scad 15 ani deci as fi ramas cu 25 de ani pt ambele si cu o rata de 270 pe luna. Am fost foarte incantati, dar cica piedica noastra au fost evaluatorii care nu au avut cum sa evalueze apartamentul la valoarea de care aveau nevoie sa ne aprode refinatarea. Pt un credit de 37000 aprox ei cica trebuiau sa il evalueze undeva la 60000 de euro si l-au evaluat la 34000 euro. Am zis mai daca pot sa platesc la ora actuala cu eforturi (pt ca salariile nu mai sunt cele de anul trecut ) logic ca pot plati la fel de bine si 270 de euro pe luna. Deci as vrea sa stiu ce as putea sa fac. In primul rand am auzit ca ar fi o lege care ii obliga la creditele variabile sa scada dobanda de la 10% la 3% (precizez ca doar am auzit) As vrea sa stiu daca este adevarat care este aceea sau ce altceva as putea sa fac

Va rog astept un raspuns urgent,
Avramut Loredana
Stimata dna,

Cele doua credite pot fi refinantate intr-unul de nevoi personale garantat cu ipoteca. Este de preferat sa le refinantati la banca unde aveti angajat creditul ipotecar, pentru a scuti alte cheltuieli de radiere a ipotecii existente si constituire a unei alte ipoteci in favoarea noului finantator. Nu exista o reglementare legala sau a BNR prin care sa se indice valoarea maxima a procentului de dobanda pentru un tip de credit sau altul. Uzantele bancare impun ca, valoarea luata in garantie (care este mai mica decat cea de piata din raportul evaluatorului) trebuie sa acopere valoarea intregului credit si a dobanzii calculate pentru primul an al perioadei de creditare. Stabilirea valorii de piata a unui imobil care se aduce in garantia creditului este facuta de evaluator si nu primeaza criteriul cat ar trebui sa fie garantia ca sa acopere un credit de "X" EUR. In mod evident daca veti proceda la o refinantare a celor doua credite intr-unul singur de nevoi personale garantat cu ipoteca, perioada de creditare nu va mai fi de 40 de ani, ci mult mai redusa. In plus, creditele pentru nevoi personale sunt mai scumpe decat cele ipotecare, intrucat la ipotecar se solicita justificarea sumei din credit, in vreme ce la nevoi personale nu este necesar acest lucru.
In concluzie, procentul de dobanda de 3% pa pentru un credit bancar nu poate fi de mic. Nici la programul prima casa nu exista asemena dobanzi..... , in vreme ce dobanzile bonificate de banci pentru depozite sunt de la 6,5% in sus.....:ok:
MONICA ROXANA Voinea, Consultant credite si finantari
va multumesc ca mi-ati raspuns, dar noi am incercat sa il refinantam la acceasi banca dar a fost cica un impediment fiind ne-au reevaluat apartamentul si pt credit initial de 38000 nu se maiincadra apartamentulpt ca cica trebuia sa aiba o valaore de 60000 de euro aproximativ ca sa ne incadram si ei ni l-au evaluat la doar 34000.In cazul acesta ce putem face ca sa ii constrangem sa ne refinanteze sau ceva fiindca de la 400 de euro pe luna la 270 e mult si de la 40 de ani la 25 e iar exagerat

Inca o data va multumesc pt promtitudine si astept un nou raspuns
Avramut loredana
Singura alternativa ar fi refinantarea celor doua credite intr-unul de nevoi personale garantat cu ipoteca pe imobil. Incercati sa solicitati o reevaluare a imobilului la un alt expert ANEVAR agreat de banca respectiva. Daca initial la evaluarea pentru procurarea imobilului a fost de 34000EUR, ma indoiesc ca, acest imobil acum, ar putea fi evaluat la 60000EUR, in conditiile in care, nu s-a modificat zona de amplasament, confortul, imbunatatirile, etc.
Daca doriti sa scadeti rata la 270EUR/luna, prin contopirea celor doua credite, nu puteti decat sa mai aduceti un al doilea imobil in garantie, chiar daca nu este proprietatea dvs, ci a unei rude apropiate dispuse sa va ajute. Acest lucru este foarte putin probabil, avand in vedere criza accentuata din piata imobiliara si reducerile masive de pret pentru imobile.
Numai varianta celei de-a doua ipoteci ce se mai poate constitui, care sa o completeze pe cea existenta, astfel incat valorile celor doua imobile insumate sa fie 60000EUR, este cea mai indicata varianta. Alta solutie de rezolvare a problemei dvs, chiar nu se intrevede. Asadar, incercati sa analizati cele ce v-am transmis si luati o decizie oportuna si in cunostinta de cauza.
Mult succes, :luck:
MONICA ROXANA Voinea, Consultant credite si finantari
Va multumesc chiar mi-ati dat de gandit chiar daca am mai pus in calcul aceasta optiune cu al doilea imobil dar totusi sa fie cineva dispus.
avramut loredana a scris:

Am 2 credite: unul de nevoi personale in valoare de 10000 pe 10 ani si unul ipotecare de 28000 pe 40 ani ambele in euro si ambele variabile. La cel de nevoi dobanda este de 10% mi se pare exagerat. In prezent platesc pt cel de nevoi 170 si pt cel ipotecar 220. Am incercat sa le refinantez si sa le impreun si la aceesi banca Raiffeisen si mi s-a spus ca imi scad 15 ani deci as fi ramas cu 25 de ani pt ambele si cu o rata de 270 pe luna. Am fost foarte incantati, dar cica piedica noastra au fost evaluatorii care nu au avut cum sa evalueze apartamentul la valoarea de care aveau nevoie sa ne aprode refinatarea. Pt un credit de 37000 aprox ei cica trebuiau sa il evalueze undeva la 60000 de euro si l-au evaluat la 34000 euro. Am zis mai daca pot sa platesc la ora actuala cu eforturi (pt ca salariile nu mai sunt cele de anul trecut ) logic ca pot plati la fel de bine si 270 de euro pe luna. Deci as vrea sa stiu ce as putea sa fac. In primul rand am auzit ca ar fi o lege care ii obliga la creditele variabile sa scada dobanda de la 10% la 3% (precizez ca doar am auzit) As vrea sa stiu daca este adevarat care este aceea sau ce altceva as putea sa fac
Va rog astept un raspuns urgent,
Avramut Loredana

nu exista lege care scade dobanda de la 10 la 3%.
numai un judecator poate face asta, functie de clauzele din contractul pe care il aveti.

[ link extern ]

sub nicio forma nu aduceti garantii suplimentare fata de cele initiale, chiar daca le gasiti!!!

si chiar daca vi se propun de catre banca solutii "incantatoare", ce "par" extraordinar de avantajoase.:rolleyes:

pastrati status quo-ul, ca riscati sa va ingreunati situatia.

contractul este deja dezechilibrat in defavoarea dvs: venituri reduse/devalorizare leu/devaloriazare garantie imobiliara VERSUS sume imprumutate.

prin "refinantare" nu faceti decat sa "parafati" aceasta noua situatie. nu va avantajeaza!

ContSters123067, utilizator