Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune, mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune, mostenire

In cazul in care dintr-o familie cu 5 membri, a decedat unul dintre parinti, nu a fost dezbatuta succesiunea , timpul trecut de la deces fiind de 12 ani, cine este considerat mostenitor dintre cei ramasi in urma; sotul supravietuitor sau cei 3 copiii?
vocatie succesorala de urma persoanei decedate au copii si sotia supravietuitoare.
sotul supravietuitor impreuna cu cei trei copii, in urmatoarele cote, pe partea de 1/2 a celui decedat, ptr. ca sotul supavietuitor ae partea sa proprie de 1/2 : 1/4 sotul supravietuitor si 3/4 cei trei copii impreuna.
avocat Cristina Popescu
...mostenitori pot fi considerati cei care fac dovada ca au acceptat succesiunea...trecerea termenului de 6 luni fara a accepta succesiunea echivaleaza cu prezumtia de neacceptare a succesiunii...
"trecerea termenului de 6 luni fara a accepta succesiunea echivaleaza cu prezumtia de neacceptare a succesiunii... " in cazul asta , daca au trecut 12 ani, ce se poate intampla? Cine mosteneste ceea ce a ramas pe urma defunctului?
multumesc anticipat pentru raspunsuri!