Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ACCIDENT MASINA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ACCIDENT MASINA

in urma unui accident de masina (nu am fost eu sofer) am primit de la medicul legist spitalizare 30 zile in anul 2006. Fiind foarte ocupata cu alte probleme (incredintare,rapire minor)nu am cerut nici o despagubire.
Este prea tirziu acuma?

Multumesc
Nu. Poti deschide o actiune in justitie pentru despagubiri. Dreptul la o asemenea actiune nu este prescris.Prescripţia dreptului la acţiune în repararea pagubei pricinuite prin fapta ilicită, începe să curgă de la data cînd păgubitul a cunoscut sau trebuia să cunoască, atît paguba cît şi pe cel care răspunde de ea. Termenul de prescriptie este de 3 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic