Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie sau vanzare-cumparare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie sau vanzare-cumparare?

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea problema: in urma succesiunii, mama a mostenit un teren de la bunica mea, iar acum doreste sa mi-l cedeze mie. Eu sunt unicul ei copil. Nu au trecut 3 ani de cand a mostenit acest teren. S-ar considera specula daca am face act de vanzare-cumparare? Ar fi mai convenabil dpdv al taxelor sa imi dea acest teren prin donatie? Este donatia riscanta si ar putea cineva sa imi conteste dreptul la acest teren ulterior?
Va rog sa ma sfatuiti care ar fi cea mai buna si sigura varianta. Multumesc.
pliciu, utilizator
O intrebare asemanatoare am si eu.
In urma cu 7 ani am cumparat un apartament pe numele mamei mele (care este divortata si destul de in varsta) iar acum doresc sa trec acest apartament pe numele meu. Ce varianta ar fi mai sigura? Donatie, vanzare-cumparare sau un testament in favoarea mea pentru acest apartament? Mentionez ca am 2 frati care sunt de acord sa dea orice declaratie ar fi necesara, ei cunoscand faptul ca apartamentul a fost cumparat din banii mei. Totodata , adaug, ca mama mea are o alta locuinta, a ei in exclusivitate.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
O intrebare asemanatoare am si eu.
In urma cu 7 ani am cumparat un apartament pe numele mamei mele (care este divortata si destul de in varsta) iar acum doresc sa trec acest apartament pe numele meu. Ce varianta ar fi mai sigura? Donatie, vanzare-cumparare sau un testament in favoarea mea pentru acest apartament? Mentionez ca am 2 frati care sunt de acord sa dea orice declaratie ar fi necesara, ei cunoscand faptul ca apartamentul a fost cumparat din banii mei. Totodata , adaug, ca mama mea are o alta locuinta, a ei in exclusivitate.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
In ceea ce priveste diferenta dintre donatie si vanzare exista 2 aspecte esentiale care trebuie retinute: in privinta taxelor, donatia este mai putin costisitoare decat vanzarea, deoarece nu se plateste impozitul catre stat care reprezinta 2% sau 3% din valoarea bunului, in functie de anul dobandirii. Cu privire la siguranta operatiunii, donatia si testamentul sunt atacabile de catre ceilalti frati sau de catre copiii acestora la decesul lor, in timp ce vanzarea nu poate fi atacata.
Hausi Irina Sabina, Notar
Pt. pliciu

Daca esti unicul copil si mama nu mai are si un sot atunci donatia e buna. Cine sa ti-o atace?

Pr. ana_marian

La tine e mai sanatoasa o vanzare (fara rezerva uzufructului) sau un contract de intretinere, pentru ca orice declaratie ar da fratii tai in timpul vietii mamei e lipsita de orice valoare (e nula).
Buna, am si eu o intrebare asemanatoare.
In 2006 logodnicul meu a facut un credit ipotecar si a cumparat un apartament cu 2 camere in Cluj (ipoteca a fost pusa pe apartamentul cumparat). Amandoi suportam ratele la acest credit dar eu nu am fost trecuta in acte (nu stiam sa se poate nefiind casatoriti). In luna august anul acesta ne vom casatori si voiam sa stiu cum pot fi trecuta si eu in actele de proprietate ale apartamentului inainte de casatorie. Ma poate ajuta cineva cu o sugestie? multumesc anticipat.