Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pot beneficia de ajutorul de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pot beneficia de ajutorul de somaj?

Buna ziua, am si eu o intrebare , in urma cu 3 luni m-am angajat la o firma cu contract pe perioada determina de 3 luni, luna aceasta a expirat contractul si au hotarat sa nu il prelungeasca as dori sa stiu daca pot beneficia de ajutorul de somaj, mentionez ca anul aceasta in luna iulie am terminat si facultatea.
Va multumesc si astept raspunsul dvs.
Buna ziua !
Ptr a beneficia de ajutor de somaj aveti nevoie de un stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimele 24 luni anterioare depunerii cererii , conditie pe care inteleg ca nu o indepliniti si astfel nu aveti acest drept .
In legatura cu absolvirea facultatii (acreditata, nu?) , precizati forma de invatamant .
da este acreditata , am terminat la fr iar licenta am sustinut-o in iulie.Mentionez ca am avut 2 contracte pe perioada determinata anul acesta fiecare de 3 luni iar anul trecut am demisionat dupa un contract cu perioada determinata unde am lucrat aproximativ 2 ani si 8 luni, cred ca daca as cumula vechimea din ultimi 2 ani sigur as avea 12 luni lucrate, doar ca as avea doar 8 luni consecutiv la contractul pe perioada nedeterminata plus cele 6 luni din contractele cu perioada determinata.
Multumesc!
1. La expirarea CIM pe perioada determinata (art.56j din Codul muncii) beneficiati de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12luni lucrate si cotizate la somaj.
2. Cele 12 luni necesare nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
3. Adeverinta tip pentru cele 12 luni trebuie sa o luati de la toti angajatorii unde ati lucrat.
4. Optati pentru aceasta indemnizatie de somaj care va fi mai mare decat cea ca absolvent.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
la locul de munca unde am avut contract pe perioada determinata mi s-a eliberat o adeverinta de vechime, iar pe ea scrie ca imi pot servi la stabilirea vechimii in munca, pot folosi aceasta adeverinta sau trebuie a merg sa i-au alta?multumesc!
stely1986, utilizator
Este buna si adeverinta aceea, pentru vechime in munca, dar pentru somaj este o adeverinta tip (pe care o luati de la Somaj daca angajatorul nu are asa ceva) in care se trec nu numai veniturile ci si alte date, de catre angajator.