Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificari Codul Muncii in 2011?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificari Codul Muncii in 2011?

Dragi co - forumisti,

Stiti ceva informatii, barfe, sau proiecte despre modificarea Codului Muncii in perioada urmatoare?
Exista in mediul on-line ceva mai multe detalii (poate vreun proiect, chiar si neoficial)?

Multumesc.
Iata la ce se gandea Dl. Seitan:
[ link extern ] /
Din zvonistica, centralizez putinele informatii:
- cica mai mare libertate pentru contractele pe durata determinata (Dar cat de mare?)
- zile de week-end lucratoare?
- fara contracte colective de munca...
- amenzi mai mari pentru: neplata salariilor, somaj tehnic fictiv etc.
- flexibilizarea acordarii concediului de odihna.

Altceva?
- amenzi cuprinse intre 5.000 si 10.000 de lei, in cazul neplatii salariilor, si sanctiuni intre 3.000 si 5.000 de lei, pentru neplata concediilor.
- stipularea expresa a unui spor de 50% din salariul de baza in cazul in care angajatorul isi cheama salariatii la serviciu sambata si duminica.
- repausul saptamanal sa fie de 48 de ore, dar nu neaparat doua zile consecutive.
- incheierea de contracte cu durata determinata sa nu mai fie o exceptie de la cele cu durata nedeterminata, iar situatiile in care se pot incheia astfel de contracte sa fie mai frecvente.
Intrati si pe
[ link extern ]
In primele opt sapatamani de la nasterea copilului, tatii vor putea solicita concediu paternal de 5 zile fara a exista riscul pierderii locului de munca, potrivit unei propuneri legislative de modificare a Codului Muncii prin care se interzice concedierea pe durata concediului paternal.
www.avocatnet.ro/content/art...