Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Termen legal recurs si formulare (penal)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Termen legal recurs si formulare (penal)

Buna seara,

Va rog dati-mi un sfat, deoarece sunt putin cam speriat in acest moment. Sunt inculpat intr-un dosar penal, am fost arestat preventiv timp de 5 luni, apoi mi-a fost inlocuita masura arestarii preventive, astfel sunt judecat in stare de libertate.

Instanta de fond a dispus o pedeapsa de 2 ani cu suspendare, 4 ani termen de incercare. Parchetul a facut apel, iar Tribunalul Bucuresti a admis apelul parchetului stabilind o pedeapsa de 3 ani si 6 luni inchisoare.

La o zi dupa pronuntare, am depus la registratura T.B. S-I Penala pe care l-am formulat astfel:

Domnule presedinte,
Subsemnatul X, CNP x, domiciliat in X, Strada, numarul, bloc, scara, etaj, apartament, inculpat in dosarul XXXX.01/300/2010,
Declar recurs impotriva sentintei penale nr. XXX pronuntata la data de .. de catre Tribunalul Bucuresti, sectia I-a penala.

Data si semnatura.

In respectiva sentinta prin care T.B. admite apelul parchetului, scria "cu recurs", fara a se mentiona un termen. Astazi, cautand pe portal.just.ro pentru a vedea daca a aparut si pe internet sentinta, am observat ca dosarul nu mai apare nici la T.B., nici la Curtea de Apel... din aceasta cauza sunt cam speriat.... oare nu am formulat eu corect recursul?

Mai trebuia facut ceva ca recursul sa fie ok? Doamna de la registratura mi-a spus ca este ok...

Va rog, un sfat... sa merg maine la Tribunal sa ma interesez?

Multumesc pentru rabdare si pentru raspunsuri!
Recursul trebuie motivat,de preferinta in scris la primul termen,fie oral in instanta.
Recomandarea ar fi ca in cazul in care aveti posibilitati materiale,fiind vorba despre libertatea dvs,sa angajati avocat si acesta s-ar ocupa si de mootivarea recursului.
Recursul se depune la instanta a carei hotarare se ataca, deci la Tribunalul Bucuresti in cazul dvs., in termen de 10 zile de la pronuntare daca ati fost prezent la dezbateri.
Recursul este corect formulat, doar ca ati mentionat recurs impotriva sentintei tribunalului si trebuia impotriva deciziei tribunalului, dar asta nu este o problema.
Daca nr. de dosar pe care ati depus cererea este corect ,nu vor fi probleme.
Trebuia sa aveti cererea de recurs in doua exemplare si pe un exmplar care ramanea la dvs, sa aveti viza inregistrarii recursului.;)
Pentru linistea dvs. verificati la registratura daca figureaza recursul dvs. inregistrat.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna seara, va multumesc mult pentru raspuns. Intr-adevar am si eu o copie, pe care exista viza registraturii. Am sa merg maine la Tribunal dupa cum m-ati sfatuit pentru a verifica daca recursul apare inregistrat.

Posibilitatile materiale sunt relativ limitate, pe fond am avut aparator ales, insa la apel nu am avut decat din oficiu... Daca imi puteti spune macar aproximativ cat m-ar costa angajarea unui aparator pentru recurs, v-as fi recunoscator! Daca nu se poate aici, macar in privat... Va multumesc inca o data!
Nu am cum sa va spun care ar putea fi onorariul avand in vedere ca nu cunosc dosarul dvs., un onorariu putandu-se fixa dupa studierea ambelor dosare- fond si apel.
Oricum situatia dvs. impune neaparat angajarea unui aparator, pentru ca iata e vorba de libertatea dvs. si dupa mine aceasta este cea mai importanta -ati avut o pedeapsa cu suspendare conditionata iar tribunalul a decis una cu executare.
important era sa declarati recurs deoarece de motivat nu prea aveati ce motiva atat timp cat nu ati vazut pe ce considerente a fost admis apelul parchetului .
nu va speriati e posibil ca atunci cand v-ati uitat dvs dosarul sa fi fost scos de la tribunal si inaintat la C.A.B iar acolo inca nu il inregistrasera.
mai verificati o data si apoi daca nu apare mergeti la tribunal si vedeti ce s-a intamplat.
oricum daca cumva s-a facut vreo eroare puteti face o cerere de repunere in termen sau in 10 zile de la data cand luati la cunostinta de mandatul de executare (daca se emite) puteti face contestatie in anulare.
totusi cred ca dosarul a ajuns deja la curte