Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren cu drum cu cota indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren cu drum cu cota indiviza

am un teren de 1000 mp, cam 20/50m deschidere=50m,servit de o cale de acces in care cota indiviza este de 1/3, adica sunt 3 proprietati (loturi de 1000 mp ) a mea este in mijloc.
Drumul de acces este de 4 m/100m si cota indiviza este de 1/3 din suprafata
Pot vinde din lotul de 1000mp ,o suprafata de 500mp cu acces la acest drum fara ca ceilalti propietari sa se opuna?
Adica detineti in coproprietate cu inca 2 persoane un teren in suprafata de 3000mp.
Iesiti din indiviziune, stabiliti la notar cotele ce revin fiecaruia, probabil vor ramane acealeasi amplasamente, respectiv 1/3 x 1000mp.
Apoi puteti vinde liber cei 500mp din cei 1000mp pe care ii detineti, in proprietate exclusiva acum.
Servitutea de trecere va trebui respectata in orice caz.
sunt 3 loturi a cate 1000mp, fiecare lot fiind servit de catre un proprietar ,dar avem cale de acces comuna ,fiecare avand din calea de acces 1/3 cota indiviza
eu intreb daca pot vinde 500mp din cei 1000 ai mei si daca noul propietar pe cei 500mp cumparati are acces pe acest drum(cale) chiar daca ceilalti 2 se opun?
Da are acces si se poate vinde.
Se poate vinde si calea de acces este suficienta.