avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare teren cu drum cu cota indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare teren cu drum cu cota indiviza

am un teren de 1000 mp, cam 20/50m deschidere=50m,servit de o cale de acces in care cota indiviza este de 1/3, adica sunt 3 proprietati (loturi de 1000 mp ) a mea este in mijloc.
Drumul de acces este de 4 m/100m si cota indiviza este de 1/3 din suprafata
Pot vinde din lotul de 1000mp ,o suprafata de 500mp cu acces la acest drum fara ca ceilalti propietari sa se opuna?
Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 22:48, 13 Ianuarie 2008
Adica detineti in coproprietate cu inca 2 persoane un teren in suprafata de 3000mp.
Iesiti din indiviziune, stabiliti la notar cotele ce revin fiecaruia, probabil vor ramane acealeasi amplasamente, respectiv 1/3 x 1000mp.
Apoi puteti vinde liber cei 500mp din cei 1000mp pe care ii detineti, in proprietate exclusiva acum.
Servitutea de trecere va trebui respectata in orice caz.
sunt 3 loturi a cate 1000mp, fiecare lot fiind servit de catre un proprietar ,dar avem cale de acces comuna ,fiecare avand din calea de acces 1/3 cota indiviza
eu intreb daca pot vinde 500mp din cei 1000 ai mei si daca noul propietar pe cei 500mp cumparati are acces pe acest drum(cale) chiar daca ceilalti 2 se opun?
Da are acces si se poate vinde.
Se poate vinde si calea de acces este suficienta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coproprietate cote parti Catala Catala Buna ziua, Va supun atentiei urmatorul caz: In urma unei iesiri din indiviziune au rezultat 4 loturi pentru trei proprietari.Unul din loturi a ramas in ... (vezi toată discuția)
Drum de servitute. mugurciup mugurciup Buna ziua. Am cumparat un teren de 462 mp din care sunt stipulati in contract 62 mp drum de servitute, reprezentand 1/10 pt fiecare lot.La primarie ,pt ... (vezi toată discuția)
Vanzare cota parte indiviza dintr-un drum de servitute Claus01 Claus01 Am cumparat acum 2 ani o parcela de pamant si cota parte din drumul de servitute ce deserveste loturile din care face parte si al meu. Mentionez ca in ... (vezi toată discuția)