Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... extradare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

extradare

Am plecat din tara pentru a scapa de o pedeapsa de 5 ani, aplicata pentru "Complicitate la tentativa la inselaciune", intr-un proces care dureaza de 8(opt) ani(perioada in care am absolvit facultatea de Drept...), in care consider ca nu mi-a fost respectat "Dreptul la un proces echitabil", motiv pentru care, deja sunt in contestatie in anulare promovata impotriva deciziei ICCJ de respingere a recursului formulat de mine, si voi trimite si memoriul la Strasburg.
Recursul a fost motivat pe art 385 indice 9, al.1 pct. 3 si 10.
Pentru motivul de la pct. 3 sunt patru situatii aplicabile(2 de incompatibilitate si 2 de compunere nelegala a completului de judecata...), dar instanta suprema se pregatea deja de Sarbatori :D si nu le-a mai citit...
Astept cu nerabdare motivarea.
Ok, gata cu smiorcaiala
Motivul postarii acestui subiect este urmatorul:
Am nevoie urgent de informatii cu privire la tarile din care nu voi fi extradat in Romania, eventual si detalii cu privire la cerinta dublei incriminari(am inteles ca sunt state care nu incrimineaza si tentativa)
Va multumesc.
Panama
Sau inrolare in Legiunea straina in Franta.
wooosh....felicitari ca ai terminat Dreptul ...dar poate dak dadeai mai mult pe la Penal si pe la Organizatii si relatii internationale....ai fi aflat...ca nu prea e bine sa stai prin UE ...nici prin SUA, Canada, Africa de Sud, Georgia, Australia....mai continui ? ...
mult noroc in speranta de a nu fi extradat B-)