Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... MUNCA IN STRAINATATE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

MUNCA IN STRAINATATE

As dori sa infiintez o agentie de ocupare a fortei de munca in strainatate si as vrea sa stiu ce ar trebui sa am in vedere inainte de a incepe formalitatile. Pe viitor voi avea nevoie de formularul E101, dar am vazut ca pentru obtinerea lui trebuie depusa o adeverinta privind stagiul de cotizare realizat in ultimele 12 luni ... daca firma este noua trebuie sa astept 12 luni pentru a putea obtine formularul? As dori sa ma ajutati cu orice informatie legata de acest formular si restul documentelor de care as mai avea nevoie. Va multumesc foarte mult.
in situatia in care va autorizati ca agent de ocupare a fortei de munca in temeiul legii 156/2000 nu aveti nevoie de formularul E101; numai angajatorul care detaseaza muncitori in strainatate trebuie sa obtina acest formular ptr. angajatii detasati
avocat Cristina Popescu
in cazul in care sunt angajator si doresc sa detasez muncitori in strainatate ce conditii trebuie sa indeplinesc pt obtinerea formularului E101? Am nevoie de vechime si daca da trebuie 12 luni? Care sunt pasii care trebuie urmati pt intemeierea unei firme de acest gen? Eu am fost la Registrul Comertului, dar cei de acolo nu au stiut sa imi ofere prea multe informatii, iar pe internet am citit tot felul de articole si legi... etc. dar nu inteleg prea multe. Va multumesc pentru raspuns si sper ca am fost destul de explicita
Actele necesare în vederea eliberării formularului E 101 pentru detaşarea lucrătorilor salariaţi sunt :
1. certificatul de atestare fiscală, eliberat de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală, din care să rezulte că angajatorul în cauză nu are datorii la bugetul consolidat de stat, la data solicitării formularului (original);

a. dacă agentul comercial în cauză deţine filiale, sucursale, puncte de lucru, certificatul de atestare fiscală va fi eliberat de autorităţile care colectează contribuţiile sociale pentru salariaţii pe care angajatorul intenţionează să-i detaşeze.

2. adeverinţa privind stagiul de cotizare realizat în ultimele 12 luni, emisă de casa judeţeană de pensii pentru fiecare salariat pe care angajatorul intenţionează să-l detaşeze (original);

3. ultima situaţie financiară a comerciantului din România sau din străinătate, aprobată, verificată şi publicată potrivit legislaţiei statului în care comerciantul are domiciliul/sediul, în care să fie înregistrate informaţii privind cifra de afaceri realizată în România şi în statul de ocupare (original şi copie lizibilă);

4. certificatul de înregistrare al societăţii eliberat de Oficiul Registrului Comerţului (original şi copie lizibilă);

5. contractul individual de muncă al salariatului pe care angajatorul intenţionează să-l detaşeze (original şi copie lizibilă sau copie certificată de Inspectoratul Teritorial de Muncă, după caz);

6. adeverinţă de la Inspectoratul Teritorial de Muncă din care să rezulte numărul de salariaţi ai societăţii la data solicitării formularului (numărul mediu scriptic anual de personal), emisă conform articolului 5 alin. 1 şi 2 al Legii nr. 133/1999 (original);

7. certificatul constatator privind situaţia angajatorului emis de Oficiul Registrului Comerţului în luna în curs (original);

8. contractul/antecontractul încheiat între angajatorul din România şi angajatorul din statul de ocupare, precum şi traducerea autorizată a acestuia (original şi/sau copie lizibilă);

9. cartea de identitate din România a salariatului detaşat (copie lizibilă).
Multumesc frumos pentru raspuns. Daca eu acum doresc sa infiintez firma adeverinta privind stagiul de cotizare nu va fi pentru ultimele 12 luni, exista o alta procedura pentru firmele noi infiintate? Daca eu infiintez firma acum si doresc sa detasez angajatii in Ianuarie 2011 atunci trimit adevederinta pentru lunile noiembrie, decembrie? Sau firma trebuie sa aibe vechime de minim 12 luni? Va multumesc
Casa de pensii mi-a spus ca este necesara o garantie destul de substantiala daca firma nu are vechime cunoasteti cumva despre asa ceva? Va multumesc