avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Tinand cont de masurile de austeritate ale actualului guvern,sunt curioasa daca s-a modificat indemnizatia de crester a copilului pana la varsta de 2 ani,de la 85% la 70%?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:43, 9 Octombrie 2010
inca nu
marzalaw a scris:

inca nu

Dle avocat ...... se poate ?

Legea 118/2010 prevede , la art. 12 :
"Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%".
Raspunsul este asadar , @ Mara2011 , ca s-a redus deja cuantumul indemnizatiei ...
Indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani se calculeaza cu 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii (conform OUG 148/2005) dupa care se aplica diminuarea de 15% prevazuta de Legea 118/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere indemnizatie crestere copil cristianaflori cristianaflori As dori sa imi spuneti daca, potrivit noilor reduceri banesti aplicate de Guvernul nostru iubit, indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani, se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Reducerea indemnizatiei pentru ccc ContSters94154 ContSters94154 Va rog sa-mi spuneti din ce luna s-a redus indemnizatia de crestere copil cu 15%? Merci mult. (vezi toată discuția)
Cuantum indemnizatie crestere copil vasiledtr vasiledtr Care este valoarea maxima a \"indemnizatiei pentru cresterea copilului\" care se acorda in acest moment ? 4000 sau 4000 din care se scad 15% ? Deoarece nu imi ... (vezi toată discuția)