Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Tinand cont de masurile de austeritate ale actualului guvern,sunt curioasa daca s-a modificat indemnizatia de crester a copilului pana la varsta de 2 ani,de la 85% la 70%?Va multumesc!
inca nu
marzalaw a scris:

inca nu

Dle avocat ...... se poate ?

Legea 118/2010 prevede , la art. 12 :
"Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%".
Raspunsul este asadar , @ Mara2011 , ca s-a redus deja cuantumul indemnizatiei ...
Indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani se calculeaza cu 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii (conform OUG 148/2005) dupa care se aplica diminuarea de 15% prevazuta de Legea 118/2010.