Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PLECARE DIN ROMANIA CU UN MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PLECARE DIN ROMANIA CU UN MINOR

BUNA,CINE MA POATE AJUTA SA IMI SPUNA,,,AM DIVORTAT SI AM O FETITA DE 2ANI MIA FOST INCREDINTATA MIE DEFINITIV..EU AS DORI SA PLEC IN ITALIA CU FETITA SI VREAU SA STIU DACA POT PLECA CU EA FARA CA TATAL FETEI SA IMI SEMNEZE CEVA ACT....VA ROG AJUTATIMA.MULTUMESC FRUMOS....
Da, nu mai aveti nevoie de consimtamintul expres al tatalui copilei. Hotararea trebuie sa aiba forma definitiva ( niste stampile ale judecatoriei si timbre judiciare) pentru a nu avea nici un fel de probleme.:)
mergeti la Tribunal si puneti pe sentinta stampila "DEfinitiv si irevocabil"si puteti pleca..:D
iulia53, utilizator
daca plecati in excursie nu aveti nevoie de nicio procura de la tatal copilului.
Buna ziua!
Este necesara procura din partea tatalui ptr a scoate copilul de 12 ani din tara?
Mentionez ca tatal se afla in Germania si noi vrem sa mergem la el ptr cateva saptamani.Nu suntem divortati .Pana acum baiatul a fost pe pasaportul meu (mama), dar fiind expirat trebuie sa-i fac separat pasaport.
Fiind acum in UE mai trebuie acceptul ambilor parinti ptr iesirea din tara ?
Daca se poate sa-mi raspundeti cat mai repede ca sa stiu daca trebuie sa-mi trimita procura ca sa ne incadram in timp.Multumesc!
buna ziua.pe sentinta mea scrie doar irevocabila oare de ce nu scrie si definitiva .dna avocata a mea a zis ca e definitiva si irevocabila....oare pot iesi din tara?multumesc