avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PLECARE DIN ROMANIA CU UN MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PLECARE DIN ROMANIA CU UN MINOR

BUNA,CINE MA POATE AJUTA SA IMI SPUNA,,,AM DIVORTAT SI AM O FETITA DE 2ANI MIA FOST INCREDINTATA MIE DEFINITIV..EU AS DORI SA PLEC IN ITALIA CU FETITA SI VREAU SA STIU DACA POT PLECA CU EA FARA CA TATAL FETEI SA IMI SEMNEZE CEVA ACT....VA ROG AJUTATIMA.MULTUMESC FRUMOS....
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 18:54, 4 Noiembrie 2010
Art. 30. - (1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:

[pentru @milacri]
b) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta numai dacă părintele însoţitor prezintă o declaraţie a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea călătoriei respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau, după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;

[pentru @tsimona]
c) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă;

[Duceti-va inapoi pe capul ăluia pe care a durut pixul sa scrie si celalalt cuvant.
Intradevar, dna. avocat are deptate, irevocabila e ...mai mult decat definitiva, dar nu va poate garanta ce trece prin capul vreunui organ de mai sus]

Multumesc ptr raspuns dna av Romascanu, dar cred ca la noi lucrurile sunt putin incurcate datorita legislatiei, deoarece copilul nostru nu are pasaport si sotul fiind plecat am inteles ca trebuie si semnatura lui ptr a-i face pasaport copilului si apoi acea declaratie ptr a scoate copilul din tara ....implica deja prea multe formalitati care costa ceva bani ...odata- declaratia in lb germana ,autentificata ,apoi trimisa in Romania, din nou tradusa si legalizata ....deja e prea .......
Din cate se vede, alte solutii nu exista asa ca , voi merge singura spre supararea copilului meu...
Multumesc! Milacri
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2010
milacri, utilizator
Si consimtamantul pentru eliberarea unui pasaport individual poate fi dat in forma autentica. (nu doar prin semnatura in fata lucratorului de la pasapoarte).
Tatal e (si) cetatean roman? Autentificarea poate fi facuta si de Consulat (va scuteste de alte formalitati).
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2010
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortata - parasirea tzarii cu minorul hompyandreea hompyandreea :sorry:Am si eu rugaminte.Ar putea cineva sa,mi raspunda dak pot parasi tara cu minorul in varsta de 4 ani?Sunt divortata si pe hotararea de divort scrie k ... (vezi toată discuția)
dupa divort pot sa plec din tara cu copilul minor fara acordul celuilalt parinte? mariuca11 mariuca11 Sunt divortata si am in custodie un copil minor de 6 ani cu hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.In hotarare nu scrie programul de vizitare al ... (vezi toată discuția)
Doresc sa plec din tara cu copiii Lili Sina Lili Sina Sunt o mama, in care Curtea de Apel Timisoara imi incredinteaza spre crestere si educare cei doi copii (17 si 12 ani), decizia fiind irevocabila, fara ca in ... (vezi toată discuția)