Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PLECARE DIN ROMANIA CU UN MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PLECARE DIN ROMANIA CU UN MINOR

BUNA,CINE MA POATE AJUTA SA IMI SPUNA,,,AM DIVORTAT SI AM O FETITA DE 2ANI MIA FOST INCREDINTATA MIE DEFINITIV..EU AS DORI SA PLEC IN ITALIA CU FETITA SI VREAU SA STIU DACA POT PLECA CU EA FARA CA TATAL FETEI SA IMI SEMNEZE CEVA ACT....VA ROG AJUTATIMA.MULTUMESC FRUMOS....
Art. 30. - (1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:

[pentru @milacri]
b) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta numai dacă părintele însoţitor prezintă o declaraţie a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea călătoriei respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau, după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;

[pentru @tsimona]
c) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă;

[Duceti-va inapoi pe capul ăluia pe care a durut pixul sa scrie si celalalt cuvant.
Intradevar, dna. avocat are deptate, irevocabila e ...mai mult decat definitiva, dar nu va poate garanta ce trece prin capul vreunui organ de mai sus]

Multumesc ptr raspuns dna av Romascanu, dar cred ca la noi lucrurile sunt putin incurcate datorita legislatiei, deoarece copilul nostru nu are pasaport si sotul fiind plecat am inteles ca trebuie si semnatura lui ptr a-i face pasaport copilului si apoi acea declaratie ptr a scoate copilul din tara ....implica deja prea multe formalitati care costa ceva bani ...odata- declaratia in lb germana ,autentificata ,apoi trimisa in Romania, din nou tradusa si legalizata ....deja e prea .......
Din cate se vede, alte solutii nu exista asa ca , voi merge singura spre supararea copilului meu...
Multumesc! Milacri
milacri, utilizator
Si consimtamantul pentru eliberarea unui pasaport individual poate fi dat in forma autentica. (nu doar prin semnatura in fata lucratorului de la pasapoarte).
Tatal e (si) cetatean roman? Autentificarea poate fi facuta si de Consulat (va scuteste de alte formalitati).
romascanu, moderator