avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 372 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare in acord direct si salariu minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare in acord direct si salariu minim

Buna ziua
Va cer sfatul in urmatoarea problema :
Intentionez sa deschid un magazin online si o sa am nevoie de oameni care sa introduca date (produsele)
M-am gandit ca cea mai buna forma de salarizare este cea in acord direct

Am facut niste calcule referitoare la durata de timp necesara introducerii unui produs si cam cate produse pot fi introduse intr-un interval de 8 ore . Am stabilit tariful pentru o introducere

Problema e urmatoare :
Cei cu care am vorbit (3 persoane) sunt prieteni de-ai mei care au si alte slujbe . Astfel incat introducerea datelor mele o vor face doar in timpul liber ca sa-i zic asa

Problema cu care sigur ma voi confrunta e ca ei vor introduce mult mai putine produse decit cele calculate pentru 8 ore de munca si implicit suma calculata (nr produse * tarif per produs) va da sub salariul minim . Pentru lunile in care se va intimpla asa ceva , pot sa-i platesc cu suma rezultata
(sub salariu minim) sau trebule sa le asigur salariu minim ? Nu vreau sa-i dau afara pentru necorespundere profesionala :) . Eu vreau ca cineva sa-mi introduca niste date la un pret rezonabil , iar amicii mei sa mai castige un ban in plus

De asemenea , pe viitor , o sa fie perioade in care vor fi mai multe produse de introdus si perioade in care vor fi putine , iar unii s-ar putea sa nu aiba nimic de introdus . Atunci ce mai fac ? Ca doar nu-l concediez ca sa-l angajez peste 2 luni cand am iarasi de introdus ...

Pe PFA nu pot sa-i platesc pt ca oamenii nu au asa ceva , nu au nici societati . Pe conventii civile nu stiu daca mai pot pentru ca nu se mai poate din ce stiu eu ... sau poate nu stiu bine
RAmine doar contractul de munca ...

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 18:53, 11 Ianuarie 2008
Nu e nici o problema. Stabiliti salariul cu ei si pt. legalitate ii puteti angaja in funcie de suma realizata cu 1 ora/ zi 3 ore/ saptamana, sau cat iese.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Patronul ma obliga sa imi dau demisia ca sa nu pot primi somaj bociu bociu buna as vrea sa stiu si eu ce sa fac in acest caz;am fost dat afara de patron pt c nu am vrut sa mai fac ore suplimentare,programul de lucru era de la 7-17,dar ... (vezi toată discuția)
Angajat cu norma byanna byanna Buna ziua, am si eu o intrebare: daca lucrez intr-o institutie si am o norma de facut,in cazul in care nu indeplinesc norma respectiva, angajatorul imi poate ... (vezi toată discuția)
Stabilirea salariului in cim LOREDANITA LOREDANITA In Contractul individual de muna, salariul poate fi stabilit ca salariu pe fiecare bucata de produs executata? (vezi toată discuția)