Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cazul in care intri in somaj si esti insarcinata ai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cazul in care intri in somaj si esti insarcinata ai dreptul la concediu maternal

Am o prietena care a lucrat 4 ani la o firma de imobiliare si acum a intrat in somaj. Este insarcinata in 2 saptamani, are dreptul la concedii si la cei 2 ani de crestere a copilului, somajul fiind de 6 luni. Pentru ca ea a inteles ca sub 5 ani are dreptul de somaj doar 6 luni.
Va multumim.
daca a lucrat 12 luni in ultimele 24 are dreptul la CIC, cel putin asa reese din Legea 19
Pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului, trebuie sa ai un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni in ultimele 24 luni anterioare datei nasterii copilului, conform dispozitiilor art. 98 din Legea nr.19/2000.

"Stagiul de cotizare poate fi constituit din insumarea perioadelor pentru care s-a datorat contributia de asigurari sociale de catre angajator si asigurat, precum si a altor perioade necontributive, denumite de lege perioade asimilate, in care asiguratul a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, a satisfacut serviciul militar, ori a beneficiat de indemnizatii de asigurari sociale pe termen scurt sau de pensie de invaliditate. Perioada in care primiti somaj este considerata stagiu de cotizare si va da dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului".
Etna, utilizator
Deci...Legea 19/2000 ( la care fac referire colegii de forum) nu are nici o legatura cu CIC din ianuarie 2006. A se citi OUG 148/2005 si Legea 7/2007.
Sfat pentru prietena ta: poate suspenda somajul cu concediu medical ( solutie neortodoxa, dar...daca nu gaseste un job sa se angajaze, asta e...) . Deci : poate suspenda somajul cu vreo luna jumatate- 2 luni de concediu medical si uite asa se fac 8 luni :D ; iar inainte de incetarea somajului (adica atunci cand are 7 luni de sarcina) intra in concediu prenatal. Si...gata ! Are stagiul de cotizare ( 3 luni lucrate la firma de imobiliare, perioada de somaj, perioada de concediu medical cu care a suspendat somajul si prenatalul) . ;)
carlab a scris:

Am o prietena care a lucrat 4 ani la o firma de imobiliare si acum a intrat in somaj. Este insarcinata in 2 saptamani, are dreptul la concedii si la cei 2 ani de crestere a copilului, somajul fiind de 6 luni. Pentru ca ea a inteles ca sub 5 ani are dreptul de somaj doar 6 luni.
Va multumim.
Daca persoana in cauza a lucrat 12 luni in ultimele 24 are dreptul la concediu.
tana a scris:
Deci...Legea 19/2000 ( la care fac referire colegii de forum) nu are nici o legatura cu CIC din ianuarie 2006. A se citi OUG 148/2005 si Legea 7/2007.
Sfat pentru prietena ta: poate suspenda somajul cu concediu medical ( solutie neortodoxa, dar...daca nu gaseste un job sa se angajaze, asta e...) . Deci : poate suspenda somajul cu vreo luna jumatate- 2 luni de concediu medical si uite asa se fac 8 luni :D ; iar inainte de incetarea somajului (adica atunci cand are 7 luni de sarcina) intra in concediu prenatal. Si...gata ! Are stagiul de cotizare ( 3 luni lucrate la firma de imobiliare, perioada de somaj, perioada de concediu medical cu care a suspendat somajul si prenatalul) . ;)

Ai dreptate, OUG 148 prevede foarte clar urmatoarele:

" Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 800 lei (RON).
(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
a) şi-au însoţit şoţul/soţia trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;
b) au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii;
c) au beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii;
d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii, în condiţiile prevăzute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare;
e) au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
f) au realizat în sistemul public de pensii, anterior datei intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, perioade de stagiu de cotizare pe bază de contract de asigurare socială;
g) au beneficiat de indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap;
h) au beneficiat de pensii de invaliditate;
i) au beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare şi perfecţionare profesională din iniţiativa angajatorului sau la care acesta şi-a dat acordul, organizate în condiţiile legii;
j) au lucrat cu contract individual de muncă în străinătate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale încheiate de România cu alte state;
k) se află în perioada de întrerupere temporară a activităţii, din iniţiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
l) se află în perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licenţă sau de diplomă, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în şomaj, potrivit legii.
(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, se înţelege: venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, aşa cum sunt definite de această lege. "

Mai exista si posibilitatea intrarii mai devreme in concediu prenatal, in fond cele 126 de zile pre si post natal se compenseaza intre ele. Spune-i sa vorbeasca si cu medicul, cat e el dispus sa o ajute.

aureliangl a scris:
Daca persoana in cauza a lucrat 12 luni in ultimele 24 are dreptul la concediu.

Vad ca esti foarte sigur... desi nu ar trebui!
ContSters20980, utilizator