Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetateni straini
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetateni straini

Ce acte sunt necesare pentru angajarea unui cetatean strain cu contract individual de munca ?
Pentru salariatii straini sunt necesare :
- contractul individual de munca in 3 exemplare,
- copie dupa permis de sedere/autorizatie de munca pentru cei din afara spatiului UE.
- copie pasaport.
- copii de pe actele de studii recunoscute in tara.
Buna ziua,
Angajarea unui cetatean strain depinde de statutul acestuia,respectiv cetatean din tarile UE sau cetatean din tari Non-UE.
Pentru cetatenii statelor membre UE,procedura este similara cu aceea a angajarii unui cetatean roman,respectiv ii incheiati contract de munca care urmeaza sa fie inregistrat la ITM.
Pentru cetatenii din tarile non-UE,procedura este putin mai complexa,fiind necesara parcurgerea unor etape si a depunerii unei documentatii la OFICIUL ROMAN PENTRU IMIGRARI.
AUTORIZATIA DE MUNCA PENTRU LUCRATORII PERMANENTI – le da dreptul de a fi incadrat in munca pe baza contractului individual de munca incheiat pe durata nedeterminata sau determinata, la o singura persoana fizica sau juridica din Romania ori la o reprezentanta, sucursala sau filiala din Romania a unei persoane juridice cu sediul in strainatate.
Documentele pe care angajatorul trebuie sa le depuna la formatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari pentru obtinerea autorizatiei de munca sunt:
1. opis;
2. cererea motivata a angajatorului (modelul are caracter orientativ);
3. dovada imputernicirii – angajatorul va imputernici, in conditiile legii, o persoana care sa il reprezinte pentru obtinerea autorizatiei de munca;
4. actul constitutiv al societatii comerciale sau, dupa caz, actul de infiintare a persoanei juridice, precum si certificatul de inmatriculare la oficiul registrului comertului, in copie si original;
5. certificatul constatator emis de oficiul registrului comertului, din care sa rezulte ca nu s-au operat inscrieri de mentiuni referitoare la existenta unei hotarari judecatoresti definitive pentru savarsirea de infractiuni de catre asociatul unic sau, dupa caz, de asociati, in legatura cu activitatea pe care o desfasoara sau la declararea starii de faliment;
6. scrisoarea prin care se atesta bonitatea angajatorului, eliberata de banca la care acesta are deschis contul;
7. certificatul de atestare fiscala emis de administratia finantelor publice in a carei raza teritoriala angajatorul isi are sediul social, privind achitarea la zi a obligatiilor catre bugetul de stat;
8. adeverinta eliberata de agentia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi are sediul angajatorul, cu privire la forta de munca disponibila pentru locul de munca vacant comunicat de angajator potrivit dispozitiilor legale;
9. fisa postului, organigrama cu precizarea functiilor ocupate si vacante;
10. dovada publicarii anuntului pentru ocuparea postului vacant intr-un cotidian de larga circulatie (decupaj din ziar);
11. copia procesului-verbal intocmit in urma selectiei realizate pentru ocuparea posturilor vacante (va cuprinde date referitoare la modul de selectie, numarul de candidati si motivul pentru care a fost selectat actualul candidat);
12. curriculum vitae al strainului, care sa contina si declaratia pe propria raspundere a acestuia ca nu are antecedente penale, ca este apt din punct de vedere medical pentru a fi incadrat in munca si ca are cunostinte minime de limba romana;
13. copia actului de studii necesar pentru incadrarea in functia sau in meseria pentru care se solicita eliberarea autorizatiei de munca, tradus si legalizat in conditiile legii; diplomele, certificatele si titlurile stiintifice eliberate in strainatate, in sistemul de invatamant, vor fi insotite de atestatul de recunoastere eliberat de Ministerul Educatiei si Cercetarii, in conditiile prevazute de legislatia in domeniu;
14.copiile documentelor care atesta pregatirea profesionala obtinuta in afara sistemului de invatamant sau, dupa caz, care atesta experienta profesionala, traduse si legalizate in conditiile legii;
15. copia documentului de trecere a frontierei (pasaport, titlu de calatorie, etc.), valabil, al strainului si, dupa caz, copia permisului de sedere in Romania;
16. doua fotografii tip 3/4 ale strainului;
17. taxa consulara de cerere 3 Ron in contul 20330102 si taxa timbru extrajudiciar 1 Ron (sau un timbru fiscal de 1 Ron).

Este necesara obtinerea din partea AJOFM a unei adeverinte din care sa reiasa faptul ca pentru postul respectiv nu exista cetateni romani sau din tarile UE in cautare de loc de munca,dupa care obtinerea Atestatului de recunoastere a diplomei de studii de la Min.Educatiei.Acestea sunt necesare pentru documentatia mai sus specificata,care se depune la Of.Rom.pentru Imigrari.

Daca aveti nevoie de lamuriri suplimentare va ajut cu placere
Cu stima,
Gabriela Plesa
Buna,
Ma puteti ajuta si pe mine cu un model de proces verbal de selectie pentru angajarea unui cetatean strain? va multumesc