Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte ajutor incalzire
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte ajutor incalzire

Stie cineva ce acte sunt necesare in acest an pentru obtinerea ajutorului de incalzire, pentru o persoana singura?
Anul trecut stiu ca am completat un formular si a fost dus de administrator la primarie.
Locuiesc in sectorul 5 iar pe site-ul primariei n-am gasit nicio informatie referitoare la acest subiect.
Prin OUG nr 86/2010 s-a modificat cuantumul venitului de la care se acorda ajutor respectiv de 615 lei net luna/membru de familie
Actele necesare pentru acordare ajutor incalzire locuinta :
1-cerere tip (de la primarie) ;
2-declaratie pe proprie raspundere (de la primarie) privind componenta familiei , veniturile realizate si numarul de camere ce compun locuinta ;
3-documente doveditoare privind componenta familiei si veniturile acestora .
Ceea ce s-a modificat pentru anul 2010/2011 este in OUG 86/2010 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 5/2003 privind acordarea de ajutoare pentru încălzirea locuinţei, precum şi a unor facilităţi populaţiei pentru plata energiei termice
Monitorul Oficial nr. 0662 din 27 Septembrie 2010
Actul nr. 86 din 20 Septembrie 2010
Emitent: Guvernul României

S-a publicat in avocat net, aici: www.avocatnet.ro/content/art...

Mai tirziu s-a publicat norme metodologice (HG 996/2010, norme metodologice, OUG 5/2003 actualizata 2010) cu modificarea a art 10, si zice: "Art. 10. - (1) Ajutorul pentru incalzirea locuintei se acorda pe baza cererii titularilor, insotita de declaratia pe propria raspundere privind componenta familiei si veniturile acesteia, in care se specifica si numarul de camere aferent locuintei.
(2) Formularul continand cererea si declaratia pe propria raspundere pentru acordarea ajutorului pentru incalzirea locuintei se completeaza de catre titularul ajutorului pentru incalzirea locuintei, potrivit modelului prevazut in anexa nr. 1.
(3) Pentru verificarea indeplinirii de catre solicitant a conditiilor de acordare a ajutorului pentru incalzirea locuintei, cererea si declaratia pe proprie raspundere sunt insotite de documente doveditoare privind componenta familiei si veniturile realizate de membrii acesteia.
(4) Componenta familiei se dovedeste cu actele de identitate ale solicitantului si ale membrilor familiei si, dupa caz, cu urmatoarele acte, in copie:
a) certificatele de nastere ale copiilor;
b) certificatul de casatorie;
c) hotararea judecatoreasca definitiva de incredintare in vederea adoptiei sau, dupa caz, de incuviintare a adoptiei, potrivit legii;
d) hotararea judecatoreasca sau, dupa caz, hotararea comisiei pentru protectia copilului privind masura plasamentului, potrivit legii;
e) decizia directorului general al directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului sau, dupa caz, hotararea judecatoreasca privind masura plasamentului in regim de urgenta, potrivit legii;
f) hotararea judecatoreasca de instituire a tutelei/curatelei sau, dupa caz, dispozitia autoritatii tutelare, potrivit legii;
g) dupa caz, alte acte doveditoare privind componenta familiei.
(5) Actele prevazute la alin. (4) lit. a), c) si d) pot fi inlocuite, dupa caz, si de livretul de familie.
(6) Veniturile realizate de membrii familiei sau de persoana singura, inscrise in cererea si declaratia pe propria raspundere, se dovedesc prin documentele eliberate de angajator ori de alte autoritati competente.
(7) Formularele continand cererile si declaratiile pe propria raspundere pentru acordarea ajutorului pentru incalzirea locuintei sunt transmise de catre primarii furnizorilor de energie termica, cu respectarea termenului prevazut la art. 15 alin. (1) din ordonanta de urgenta."

Multumesc pentru raspunsuri.
As dori insa si niste informatii mai concrete, in special de la cineva care a facut acel dosar.

Si eu am depus exact aceste acte,copii BI,certificate nastere copii,hotarare divort,cerere tip.Ciudat ca inca mai umblu si acum,dupa 2 luni,pe la primarie,pentru ca mi s-au pierdut din acte.Tot in sectorul 5 stau si eu.