Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se rotunjesc zilele de CO in favoarea salariatului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se rotunjesc zilele de CO in favoarea salariatului sau angajatorului?

Buna ziua, Am si eu o intrebare, mai exact o nelamurire.
In speta, pentru un an am dreptul la 21 zile CO. Am efectuat concediul integral, insa mi-am luat concediu fara plata 1 luna jumatate (45 zile calendaristice). Cand m-am reintors la munca am fost informata ca trebuie sa restitui indemnizatia de concediu raportat la zilele de CFP.
Problema s-a ivit in momentul in care m-au informat ca trebuie sa restitui indemnizatia de CO pentru 3 zile, ori eu consider ca numai pentru 2 zile de CO trebuie sa restitui aceasta indemnizatie. Din calculul efectuat rezulta ca aveam dreptul la 18,27 zile de CO ramanand 2 zile de CO de restituit.
Intrebarea mea este: Pentru diferanta de dupa virgula se rotunjeste in favoarea salariatului sau a angajatorului? Adica as fi avut dreptul la 19 zile de CO in loc de 18 sau cum? Este vreo prevedere legala care stabileste aceasta modalitate de calcul sau se aplica metoda din contabilitate?
Contabila de la salarizare mi-a spus ca trebuie sa restitui 2,63 zile CO si ca se rotunjeste in favoarea angajatorului pentru ca tot ce depaseste ,5.
Va rog lamuriti-ma ptr. ca am cam multi bani de restituit dupa calculul lor.
Au calculat asa:
12 luni .............21 zile CO
1,5 luni CFP ...............X
x=2,63 zile CO (si au rotunjit la 3 zile in favoarea angajatorului)
Cum este corect?
iolanda15, utilizator
e corect ce v-a spus contabila.
Nu inteleg, cine da dreptul angajatorului sa-mi ia o zi din CO atunci cand exista un procent cat de mic pentru a-mi fi acordata acea zi? Ca si cum nu as fi lucrat ptr. acel procent.
Adica daca ma angajam la jumatatea lunii ianuarie si as fi lucrat un an intreg,
nu as fi avut dreptul la 21 de zile de Co ci numai 20? De ce sa se calculeze in favoarea angajatorului?
Practic daca calculam 21 zile CO : la 12 luni/an = 1,75 zile CO/luna, cine da dreptul angajatorului fie si ptr. un procent cat de mic sa nu-mi mai acorde acea zi de CO.
Aici nu este vorba de contabilitate, de a da restul, sa poti rotunji dupa regula ce depaseste ,5, este vorba de zile de C.O.
iolanda15, utilizator
Daca ati avut 1,5 luni CFP , atunci aveti dreptul la 18 zile lucratoare de CO (avand in vedere ca pe c.i.m. este stabilit un numar de 21 de zile lucratoare de CO pe an calendaristic).