Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Marca inregistrata OSIM vs. domeniu internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Marca inregistrata OSIM vs. domeniu internet

Am urmatoarea speta. Am inregistrat la OSIM cuvantul sa zicem "marcamea" acum 2 zile. Dorind sa imi fac si un site pe internet am constatat ca domeniu marcamea.ro era deja inregistrat cu mult timp in urma(pe respectivul domeniu functioneaza un site destul de accesat in Romania) . Intrebarea care se impune este urmatoarea: Am vreo sansa sa recuperez domeniul marcamea. ro in instanta daca nu ajung la o intelegere amiabila cu proprietarul domeniului. Va multumesc.
Din punctul meu de vedere, de recuperat site-ul nu o sa puteti, daca domeniul a fost obtinut pe cai legale ... si cel mai probabil asa a fost obtinut.

Cel mult puteti obliga persoana care detine site-ul sa-l inchida.
Procedura de obtinere a unui domeniu .ro nu este reglementata legal, este vorba de un contract civil cu RNC - RoTLD.

Cand vi se elibereaza certificatul de marca de la OSIM, puteti cere RNC RoTLD mai intai punerea in contact cu detinatorul respectivului domeniu pentru medierea conflictului.

Puteti apoi actiona in judecata fie detinatorul actual, fie RNC -RoTLD pentru protectia marcii dumneavoastra si hotararea instantei va determina transferul domeniului.

Pentru detalii, cititi Acordul general de inregistrare domenii pe site-ul RoTLD si cautati spete pe Google, sunt multe cazuri castigate astfel.
eumarian, utilizator
In niciun caz nu ai putea sa iei domeniul respectiv. Nu inteleg de ce folosesti 'recupera', din moment ce n-a fost niciodata al tau.
Pe vremea cand s-a inregistrat domeniul probabil tu nici nu te gandeai la cuvantul respectiv, dupa cum spui tu mai sus..
Va dau eu o speta pt a vedea ca aveti dreptate si puteti recupera bine-mersi.

Reaua-vointa a detinatorului initial poate fi demonstrata doar ca lipsa legaturii legitime a acestuia cu respectivul nume (nici nu e o parte din numele sau, nici al produselor sale, nici nu l-a inregistrat la OSIM)

Reaua-credinþã la înregistrarea numelui de domeniu, ce afecteazã drepturile de proprietate intelectualã ale reclamantei, rezidã din faptul achiziþionãrii de nume de domeniu fãrã vreo legãturã cu propriile activitãþi comerciale, identice cu marca protejatã.

[ link extern ]
eumarian, utilizator
eumarian a scris:

Va dau eu o speta pt a vedea ca aveti dreptate si puteti recupera bine-mersi.

Reaua-vointa a detinatorului initial poate fi demonstrata doar ca lipsa legaturii legitime a acestuia cu respectivul nume (nici nu e o parte din numele sau, nici al produselor sale, nici nu l-a inregistrat la OSIM)

Reaua-credinþã la înregistrarea numelui de domeniu, ce afecteazã drepturile de proprietate intelectualã ale reclamantei, rezidã din faptul achiziþionãrii de nume de domeniu fãrã vreo legãturã cu propriile activitãþi comerciale, identice cu marca protejatã.

[ link extern ]

reaua vointa nu poate fi interpretata decat daca, in momentul in care a cumparat domeniul respectiv, persoana in cauza avea cunostinte sau ar fi putut avea cunostinte despre inregistrarea unei marci cu acelasi nume.

mi se pare aberant sa se spuna ca a existat rea vointa la o persoana care a cumparat un domeniu, a carui nume a fost ulterior inregistrat ca marca.

sa luam un caz concret: eu cumpar domeniul www.blabla.ro si dupa un timp cineva inregistreaza bla bla ca marca, asta inseamna ca eu am avut rea vointa?

sunt curios cum se face din punct de vedere juridic o calificare ca rea vointa a unui astfel de fapt.
Bogdan Tulai, utilizator