Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... neprezentare declaratie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

neprezentare declaratie

Buna seara
In urma cu ceva timp un vecin a aruncat o teva peste gard intentionat si m-a lovit in cap,eu am depus plangere la politie.M-au chemat la declaratie, in schimb el a fost chemat de 2 sa dea declaratie si nu sa prezentat.Am vb cu politistul care se ocupa de caz si mi-a spus ca o sa il ridice sa dea declaratie.As dori sa stiu daca pe mine ma ajuta cu ceva faptul ca el nu s-a prezentat si ce ar putea pati?si daca stiti cat dureaza tot cazul
Nu va pati nimic.
Cercetarea va dura 2 ani.

V-a dat cu teava in cap din greseala sau intentionat?
Cate zile de ingrijiri medicale ati avut?

Ah, n-am fost atent. I-a dat intentionat.
Deci este lovire.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Cate zile de ingrijiri medicale ati primit de la INML? Daca aveti pana in 10 zile de ingrijiri medicale fapta se incadreaza la lovire....insa va trebui demonstrata intentia , fiindca , daca el nu avea reprezentarea faptului ca loveste pe cineva aruncand acea bara/teava atunci se poate discuta de o eventuala culpa.,...:D
Oricum, faptul ca nu s-a prezentat la politie nu il scapa de o eventuala raspundere....
Daca nu s-a prezetat ar putea fi amendat si adus cu insotitor.
Dosarul dureaza in fuctie de probele care vor fi administrate.
Plus ca pe langa certificatul medico-legal , mai va trebuie si martori care sa il identifice pe vecin ca fiind autorul "aruncatului cu teava" ...
Daniel Coman a scris:

Daca nu s-a prezetat ar putea fi amendat si adus cu insotitor.
Dosarul dureaza in fuctie de probele care vor fi administrate.

Gresit - cum poti amenda faptuitorul?