Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

s-a facut un imprumut si s-a girat cu o casa evaluata 85%,casa era asigurata.girantul a facut un act la notar prin care se obliga sa plateasca.acum la executare daca nu se acopera creditul debitorii sunt obligati sa plateasca sau girantul in virtutea actului facut.
girantul
Oricum executarea se face impotriva ipotecii girantului.
Bancile de regula nu mai au treaba cu titularul contractului cand au ipoteca imobiliara, se indreapta direct asupra ipotecii.
multumesc
dar daca suma licitata nu acopera creditul si girantul nu mai vrea sa plateasca diferenta?
atentie, puteti formula o contestatie la executare, puteti invoca beneficiul discutiunii, al diviziunii, ca acel creditor sa se indrepte impotriva debitorului principal,.. etc
sunt elemente de detaliu care trebuiesc verificate de specialist